Başkan Keçeci işsizlik rakamlarını değerlendirdi

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan işsizlik rakamları hakkında açıklamada bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, işsizlik rakamları hakkında açıklamada bulundu. İşsizliğin ülkenin ekonomisinde çok önemli bir parametre olduğunu ifade eden Başkan Keçeci; “Çünkü insanlar özellikle patronların, iş kuranların işinde çalışıyorlar ve çalışırken de ekmek paralarını kazanıyorlar görüntüsü var ama eğer çalışanlar olmasa; bu makinelerin hiçbirinin bir önemi yok. Makineleri seslendiren, üretime geçiren işçilerdir. Dolayısıyla, her ay ve her yıl işsizlik rakamlarını özellikle hassasiyetle takip ediyoruz. Şubat ayında da rakamlarımız TÜİK tarafından açıklandı. Ocak ayına göre işsizlik rakamı; 0,5 azalarak, yüzde 10,7’ye denk geldi. Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranımız ise yüzde 46,6’ya geldi. Erkeklerde bu yüzde 64’e, kadınlarda ise yüzde 29’a geldi. Görüldüğü gibi kadınların istihdamdaki yeri hala çok geride. Biz kadınları ekonomiye, üretime sokamazsak eğer ekonominin canlanması bir tarafa ülkemizin daha çok bir yerlere gelmesi mümkün olmaz. Çünkü modern ülkelerde kadınını devreye sokan ekonomiler daima daha çok başarılı oluyor” dedi.

“GENÇLERİMİZİN YÜZDE 20,7’Sİ HALA İŞSİZ”

Genç nüfusun önemli olduğunu ifade eden Başkan Keçeci, “Çünkü üniversiteler, okullar açtık. Bu okullar bitince genç nüfusumuz işletmelerde yer arıyorlar, yer bulmak istiyorlar. Bugün orada da bir gariplik var. İşsizlik oranı 15-24 yaş arasındaki gençlerimizin yüzde 20,7’si hala işsiz. Bu da ülkemizin önemli dramatik noktalarından biri. Ülkemizin en büyük gücü; gençleri. Onları sokakta bırakırsak o zaman en büyük potansiyelimiz olan gençleri kullanmamış ve ülke ekonomisine işte kadınlar gibi dahil etmemiş oluruz. Temennim ülkemizde bu sayının tek haneli rakamlara inmesi ,özellikle kadınlara ve gençlere iş bulmak Türkiye’nin, Türk sanayisinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli görevi olmalıdır diye düşünüyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2022, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER