Başkan Keçeci, sanayi üretim endeksini değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan kasım ayı sanayi üretim endeksine, sanayi üretimi yıllık yüzde 11,4 arttı. Sanayi üretim endeksini değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci; “Sanayi üretimi, bir ülkenin her şeyidir. Çünkü üretmezsen hiçbir şey olmaz. Üretim bizi istihdama ve katma değere götürüyor. En önemlisi Türkiye’nin kalkınmasına temel olacak ihracata götürüyor” dedi.

Başkan Keçeci, sanayi üretim endeksini değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi yıllık yüzde 11,4 arttı. Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, Kasım ayı sanayi üretim endeksini değerlendirdi. Sanayi üretiminin çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Keçeci; “Sanayi üretimi, bir ülkenin her şeyi. Çünkü üretmezsen hiçbir şey olmaz. Dolayısıyla her şeyin temelinde üretim var ve bu üretim bizi istihdama götürüyor. Bizi katma değere ve en önemlisi Türkiye’nin kalkınmasına temel olacak ihracata götürüyor. Ne kadar üretimimizi sağlam temelli ve katma değerli yapabilirsek ülke ve ona bağlı üretim yapan şirketler de bu kadar menfaatlerini ve ülke genelinde de kazançlarını sağlama şansına sahip olurlar. Her ay TÜİK’in bu açıkladığı rakam yani sanayi üretimi verileri bizim için çok önemli. Bu ay açıklanan rakamlar aylık bazda yüzde 3,3 yıllık bazda ise yüzde 11,4 değerinde büyüme söz konusu ama biz ekonomide bunlara bakarken her şeyden önce bunun analizini yapmak zorundayız” diye konuştu.

“Katma değer yarattığımız ürünlere bakmamız lazım”

“Bu rakamlar yalnız başına çok şey ifade etmez” diyen Başkan Keçeci, şunları kaydetti: “TÜİK’in açıklamasında madencilik sektöründe üretim yıllık bazda yüzde 7,5 artarken aylık bazda -1,6 yani kış mevsimine girildiği için madencilik sektöründe bir durulma söz konusu. Öbür taraftan özellikle bizi ilgilendiren imalat sanayindeyse yıllık oran yüzde 12,5 artarken aylık bazda 3,8 artış söz konusu. ‘Dayanıklı Tüketim Malları’ diye ifade ettiğimiz bir ürünümüz var ve bu ürün her şeyden önce yıllık bazda yüzde 12’yi ve aylık bazda da yüzde 5,1’i arttırmış durumda. Bizim üzerinde durmamız gereken en önemli şey; sanayi üretiminde en fazla katma değer yarattığımız ürünlere bakmamız lazım. Bu da bizim düşük teknolojiyle ürettiğimiz ürünler yıllık bazda yüzde 17,1’i aylık bazda ise yüzde 3,6’yı karşılamış. Yani büyümüş ama orta düşük teknolojiyse yıllık bazda yüzde 10,8’i, aylık bazda ise yüzde 2,1’i karşılamış. ‘Orta İleri Teknoloji’ diye belirlenen teknolojide ise yıllık yüzde 9,6’yı aylık yüzde 4,6’yı karşılamış ama en önemlisi yüksek teknolojide ise maalesef yıllık bazda yüzde -4,1, aylık bazda ise çok ilginçtir yüzde 11,7 gibi bir büyümeyi bu ay itibariyle görüyoruz. Burada özellikle yaptığımız sanayi üretimlerinde bizim ‘piyasa ürünü’ dediğimiz yani değer yaratmayan veya bize değer bırakmayan daha doğrusu kar bırakmayan işleri yapmaktansa gelecek zaman içerisinde Türkiye’nin kalkınması, ileri teknoloji veya orta yüksek teknolojideki ürünlerimizin oranını ve kapasite kullanma oranlarını artırmamızdan geçmektedir. Onun için biz her seferinde imalat sektörünün imalat sektörünün yıllık bazda yüzde 12,5 büyüdüğüne bakmamızla birlikte önemli olan teknolojilerin yani düşük ve yüksek teknolojideki ürünlerimizin yüzde oranlarının ne kadar büyüdüğü bizi çok ilgilendiriyor. Bu rakamları bu şekilde irdelemek lazım.”

“Denizli’de ileri teknoloji işleten fabrikalarımız yok”

Sanayi üretim endeksini Denizli açısından da değerlendiren Başkan Keçeci; “İmalat sektörü, özellikle kapasite kullanma oranlarından bakıldığında yüzde 75-yüzde 80 oranlarına gelirken; bizim Denizli’de ileri teknoloji işleten fabrikalarımız yok ama orta yüksek teknolojide önemli işletmelerimiz var. Bu teknolojiyi ve bu işletmelerimizi daha çok ileri teknoloji üreten işletmeler haline getirebilirsek işte o zaman ülkenin kurtuluşu, ülkenin daha çok kazanmış olmasını sağlarız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER