Başkan Keçeci: “Sanayiciler finansman zorluğu çekiyor”

Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı’nca ilki düzenlenen ‘Şehir Ekonomisi’ buluşmalarında konuşan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci; “Sanayiciler her şeyden önce finansman zorluğu çekiyor. Pandemi dolayısıyla ortaya çıkan zararını nasıl telafi edeceği noktasında tereddütleri var” dedi.

Başkan Keçeci: “Sanayiciler finansman zorluğu çekiyor”

Finans alanında yürüttüğü çalışmalarıyla fark yaratan Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı, Türkiye’deki yerel dinamikleri, başarıları ve gelecek planları hakkındaki bilgileri sektör ve Türkiye ile paylaşmak adına ‘Şehir Ekonomisi’ buluşmalarını başlattı.  Finans Kulüp Denizli Temsilcisi Şule Yılmaz’ın yer aldığı Şehir Ekonomisi söyleşilerinin ilki Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı Başkanı Dr. Önder Halisdemir ve Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci’nin katılımı ile gerçekleşti. Söyleşide, Denizli’nin sanayi ve ticaret alanındaki faaliyetleri, Denizli ekonomisinin gündemi ve hayata geçirilen yatırımlar detaylarıyla ele alındı.

“İHRACATIMIZ 200 MİLYAR DOLAR"

Denizli ekonomisine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan DSO Başkanı Müjdat Keçeci, “Türkiye’deki ihracat rakamlarımız Turgut Özal zamanından önce 3 milyar dolar civarında seyrediyordu. Bugün ise Cumhuriyet tarihinin rekorları kırılarak 200 milyar dolar ihracat rakamlarına ulaşabiliyoruz. Ekonomik kalkınmada lokomotif sektörleri olarak ne yazık ki dışa bağımlıyız. Ancak son dönemdeki yerelleşme politikaları sayesinde bu bağımlılığın hızla son bulacağına inanıyoruz. Bunun için yapılan yatırımların sonuç bulması da oldukça büyük önem arz ediyor.  Bu farkındalıkla ben ve ekibim, 15 senedir adeta kendimizi bu konuya adadık. Denizli 10 senedir ne yazık ki yeni bir yatırım almıyor. Çevremizdeki şehirler bizi geçmeye aday durumda. Bugün Hatay metal sektöründe, Sakarya ise otomotiv sektöründe söz sahibi olmaya başladı. Denizli geneline baktığımızda metal, TIR, mermer ve makineciler olduğunu görüyoruz. Bu şekilde devam eden iller muhakkak ilerleyecekler. Bunun için Denizli’deki firmalarımızı yatırım yapmaya çağırıyorum’’ şeklinde konuştu.

“SANAYİCİLERİN TEREDDÜTLERİ VAR"

Pandeminin Denizli ekonomisine etkileri hakkında da konuşan Başkan Keçeci, “Pandeminin getirisi ile ilgili 15 gün arayla iki anket yaptık. Bu anketin güzel çıktıları oldu. Denizli’nin en çok tereddüt ettiği konu salgının nereye gideceği ve ne olacağıydı. İkincisi virüs nedeniyle yaşanan finans problemi oldu. Zararı nasıl telafi edeceği noktasında tereddütler var. Sanayiciler her şeyden önce finansman zorluğu çekiyor. KOBİ’lere verilen can suyu şeklindeki desteğin sanayicilere bir katkı sağladığını söyleyemeyiz.  Bir başka sorun ise uluslararası ilişkilerle ilgiliydi. Bugün biz ürünümüzün yüzde 55 veya 60’ını Avrupa’ya satıyoruz. Finansmanın önemli bir bölümünü Avrupa’dan sağlıyoruz. Avrupa’da bir merkez varlığı var o bir fren oluyor. Bu tür engeller Denizli’deki iş insanlarını olumsuz etkiliyor” dedi.

“MARKALAŞMA KONUSUNDA İSTENİLEN YERE GELEMEDİK"

Finans Kulüp Denizli Temsilcisi Şule Yılmaz ise “Bölgemizde tekstil, kablo imalatı ve mermer sanayi ağırlıklı sektörlerimiz öne çıkıyor. Hepinizin bildiği gibi lojistik ihracat için kilit bir noktada. Bu nedenle Denizli’de demiryolunun uzun yıllardır gündemde fakat bir türlü başlatılamayan bir çalışma olması bizim için oldukça üzücü. Firmaları etkileyen nakliye giderleri oldukça fazla, bu da ticareti etkiliyor. Bunun yanı sıra Denizli yeterli düzeyde ihracat yapıyor ama markalaşma noktasında henüz istenilen yere gelemedi. Bu konunun biraz daha zaman alacağını düşünüyorum. Denizli’deki firmaların yatırım yaparak Ar-Ge'lerini geliştirerek markalaşma yolunda ilerlemelerini bekliyorum” diye konuştu.

“DENİZLİ'NİN ORTAKLIK KÜLTÜRÜ ÇOK KIYMETLİ"

Şehir Ekonomisi programına ilişkin düşüncelerini aktaran Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı Başkanı Dr. Önder Halisdemir, “Bir bankacı bütün sektörler ile çalıştığı için zengin bir gözleme sahip oluyor. Bu nedenle sizin gibi sektör temsilcileri, bizim gibi bankacıları yetiştiriyor aslında. Sizin firmalarınız ve firmalar içerisindeki faaliyetleriniz bizim için önemli bir perspektif oluyor. İş adamlarımız ortaklık noktasında yoku paylaşıyorlar da varı paylaşamıyorlar. Denizli’nin ortaklık kültürü çok kıymetli. Sizin gibi lider isimler bu bağları sürdürülebilir kılıyor. Üniversiteler ağırlıklı olarak iş insanı yetiştiriyorlar. Öğrenciler iş insanı olmak için gidiyor. Çok küçük bir kısmı şüphesiz akademide kalıp bilim üreteceklerdir. Bilim gözlem sonucu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla iş dünyasının gerçekleşmeleri gözlemi oluşturuyor. Gözlemin yapılacağı yer sanayiler ve işletmelerdir. Uygulamalı bilimlerin sanayi ve ticaret işletmeleri ile iç içe olmaları gerekiyor. Umarım bu programımızla o sinerjinin sağlanmasına vesile olacağız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER