Başkan Keçeci, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların katılımıyla TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na Ege Bölge sözcüsü olarak Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci katıldı.

Başkan Keçeci, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde her sene Cumhurbaşkanı ve bakanların katılımıyla düzenlenen Ekonomi Şurası, bu sene çevrimiçi platformdan düzenlendi. Türkiye’deki tüm oda ve borsaların sorunlarını doğrudan Cumhurbaşkanı’na ve ilgili bakanlara iletmesini sağlayan şurada, Ege Bölgesi’nin sorunlarını Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci dile getirdi. Ege Bölgesi’nde yer alan tüm oda ve borsalardan gelen konuları ana başlıklar altında toplayarak 3 dakikalık süre içerisinde ileten Başkan Keçeci, sunumunu yatırım odaklı gerçekleştirdi. Başkan Keçeci, yaptığı sunumda şu konuları dile getirdi: “Kur nedeniyle artan enerji ve hammadde maliyetleri yatırımı olumsuz etkilemektedir ve bu yeni yatırım yapamayan sanayiciler rekabet güçlerini kaybetmektedirler. İlçe bazlı teşvik sistemi konusunda müteşekkiriz ancak sistemde yapılacak bazı iyileştirmelerle, sistemin ekonomiye daha olumlu katkı yapacağını düşünüyoruz. Madencilik yatırımları konusunda ruhsat izin sürecinin uzaması da yatırımlara ket vurmaktadır. Yine plansız sanayileşme ve kayıtdışı ekonomiye bir çözüm olarak karşımızda olan organize sanayi bölgelerinin de yatırıma elverişli hale getirilmesi ve üretim sürecinin olmazsa olmazı doğalgaz başta olmak üzere tüm altyapılarının eksiksiz tamamlanarak yatırıma hazır hale getirilmesi için devletimizin desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.”

“ALİAĞA LİMANI’NIN KAPASİTESİ ARTIRILMALI”

Ege Bölgesi’ndeki lojistik sorununa da değinen Başkan Keçeci, “İzmir, Avrupa ihracatlarının gerçekleştirildiği bir limandır. Denizli – Aydın ve Çine – Aydın arasındaki yatırımların tamamlanarak demiryolu bağlantıları ile limana doğrudan bağlantı, özellikle ihracatçılarımızın rekabet gücünü arttıracaktır. Çandarlı Limanı’nın bir an önce devreye alınarak Aliağa Limanı’nın kapasitesinin arttırılması da ihracatçıları memnun edecektir” dedi. Ege Bölgesi’nin kadim sektörleri tarım ve hayvancılık konusunda gelen sorunları da ana başlıklar halinde ileten Başkan Keçeci, hayvancılık sektöründe artan yem maliyetlerinin sektörü çıkmaza soktuğunu dile getirdi. Zamanında ve değerinde ödenmeyen prim desteklerinin de çiftçilerin şevkini kırdığını dile getiren Başkan Keçeci,

Ege Bölgesi ekonomisinde önemli bir yeri olan turizm konusunda açıklanan tedbirler için sektör adına teşekkür etti. Başkan Keçeci, turizm sektörünün talep ettiği faizsiz kredi desteği, kira desteği, vergi affı gibi konuları dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER