Başkan Konyalıoğlu: “Geminin ne tarafa gideceği net görünmüyor”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Haftaya Bakış’ programına konuk olan Çardak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Okan Konyalıoğlu, “Türkiye yoğun enflasyonist bir döneme girdi. Bu dönemde de hali hazırda yürütülen politikalarla geminin ne tarafa gideceği net görünmüyor. Bizim üreterek bu krizden çıkabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

Başkan Konyalıoğlu: “Geminin ne tarafa gideceği net görünmüyor”

Çardak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Okan Konyalıoğlu, DRT ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haftaya Bakış’ programına konuk oldu.

Türkiye ve dünya ekonomisinin masaya yatırıldığı programda konuşan Başkan Konyalıoğlu; “Türkiye yoğun enflasyonist bir döneme girdi. Bu dönemde de hali hazırda yürütülen politikalarla geminin ne tarafa gideceği net görünmüyor. Bizim üreterek bu krizden çıkabileceğimizi düşünüyorum. Bir sürü insanın, çalışanın kaderi bizim elimizde. Şirketlerimizi ve temsilcisi olduğumuz oda, dernek, borsa organizasyonlarını doğru yönlendirmeliyiz. Uzun zamandır evden çıkarken dünyanın bir tarafında savaş var mı ona bakıyorum. Kovid-19 önlemleri iş yaptığımız ülkelerde ne durumda, lojistik problemleri, konteynır krizleri bulunabilirlik durumlarına bakıyorum. Bizim dışımızda bizi etkileyen durumlara bakıyorum. İçeri baktığımda döviz ne durumda, lokal karar vericiler ne durumda ona bakıyorum. Bütün bunlardan sonra işe gidiyorum. Ondan sonra başlıyor bizim işimiz. Bizim ağzımızdan çıkan şeylerin bir karşılık olması gerekiyor. Sürekli geleceği kurgulamamız gerekiyor. Bizler sanayiciyiz bir şeyi alıyoruz muhtelif operasyonlarla başka bir şeye getirip satıyoruz. Çok format değiştiriyoruz. Son dönemde Türkiye 2000’li yıllar öncesinde çok alışkın olduğu bir noktaya gitti. Bu ne kadar kötü bir şey olsa da şirketler tarafından baktığımızda özellikle benim kuşağım bunu yakaladı. Bu ortamda nasıl ticaret yapılacağını biliyoruz. Bu bizim gibi şirketler için zor bir şey değil. Ama şirketlerimizde çalışan ve sabit gelirliler için çok handikap yaratıyor. Bizim bu kadar ezilen sabit gelirli çalışanımız varken, bunları gündeme taşımak şaka gibi oluyor. Adam akşam eve gittiğinde çocuğunun okul parasını düşünürken benim ona dayattığım kritik performans başarı faktörleri ne kadar hayatının ön planında? Çocuğunu bu ay tıraş yaptırmayayım o bütçede kalsın çünkü bütçe her yerden patladı. Ayakkabıyı bir ay idare edebilir miyim diye düşünürken şirketteki mükemmelliyet ve sürdürebilirlik gibi konular ne kadar içselleştiriliyor? Burası bir Danimarka, İsveç, Finlandiya değil. Bir şeyleri kağıt üstünde hazırla o şablonu şirkete götür, çalışanlarınla paylaş öyle bir liderlik yap, bunu da uygula. Ne yazık ki enflasyonist ortamlar bu kurumsal yönetim şeklini inanılmaz bozdu. Her saniyemiz bir gerginlik. Aileden gelen kuvvetli kaslarımız var ama dünkü bilgiyle de yarının kurgulanmayacağını öğrendik” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER