Başkan Memişoğlu; “Denizli’nin Eylül ihracatı; 278 milyon dolar”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan eylül ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “TİM tarafından kayda alınan Denizli ihracatı eylülde yüzde 2,6 azalışla 278 milyon Dolar olarak gerçekleşti” dedi.

Başkan Memişoğlu; “Denizli’nin Eylül ihracatı; 278 milyon dolar”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), eylül ayı ihracat rakamlarını açıklandı. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu; eylül ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkan Memişoğlu, “Ülkemiz ihracatı eylül ayında Genel Ticaret Sistemi’ne göre yüzde 0,1 artarak 15,2 milyar Dolar’a ulaştı. Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince yapılan ihracat eylül ayında yüzde 2,3 azalarak 210 milyon Dolar oldu. TİM tarafından kayda alınan Denizli ihracatı ise eylülde yüzde 2,6 azalışla 278 milyon Dolar olarak gerçekleşti” dedi.

“2018’DEKİ EKONOMİK YAVAŞLAMA, 2019’DA BELİRGİN HALE GELDİ”

Dünya ekonomisinde yaşananlar hakkında da bilgiler veren Başkan Memişoğlu, “2008 yılının son aylarında ortaya çıkan ‘Küresel Kriz’den bu yana, küresel büyüme ve dünya mal ticareti açısından en olumlu geçen sene 2017’ydi. Dengeli büyüme 2018’de de devam etti; ancak geçen senenin özellikle ikinci yarısından itibaren kendini hissettiren ekonomik yavaşlama emareleri, 2019’da daha belirgin hale geldi. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde, dünya ekonomisindeki büyümenin yüzde 2,6 olarak gerçekleştiğini, dünya mal ticaretinin ise yüzde 2,4 azaldığını görüyoruz. Yaşanan ivme kaybında elbette jeopolitik risklerin, yaptırımların, Brexit belirsizliğinin ve korumacılık önlemlerinin çok büyük etkisi var. Söz konusu etkenlerin yakın gelecekteki durumu dünya ekonomisinin yönünü belirlemede öncü rol oynayacak” diye konuştu.

“PMI ENDEKSİ ÖNEMLİ İPUÇLARI SUNUYOR”

Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) analizleri hakkında açıklama yapan Başkan Memişoğlu, “Dünya ekonomisinde yaşanan gelişmelere ek olarak, PMI verilerinin analizinin de önemli ipuçları sunduğunu söyleyebiliriz. PMI endeksinde eşik değer 50 olarak kabul ediliyor ve 50’nin altındaki değerler ekonomik yavaşlamanın olduğunu gösteriyor. Açıklanan eylül ayı sonuçlarını incelediğimizde, ülkemizin PMI verisinin 50’ye yükseldiğini ve 17 aydır süren yavaşlama eğiliminin yönünün değiştiğini ifade edebiliriz. 2019’un kalan aylarında da yukarı yönlü trend devam ederse, son çeyrek büyümesinin güçlenebileceğini öngörüyoruz. İmalat sektöründe ciddi daralma yaşayan Euro Bölgesi’nin PMI endeksinin ise 45,7’ye gerileyerek Ekim 2012’den sonraki en düşük seviyede gerçekleştiğini görüyoruz. Benzer şekilde, en önemli ihracat pazarlarımız arasında yer alan Almanya’nın PMI endeksi de 41,7 ile 2009 yılından bu yana en dip seviyeye geldi. PMI verilerindeki gerilemelerin üretimdeki daralma ile yeni sipariş sayısında yaşanan azalmadan kaynaklandığını ve Avrupa ekonomisinde yaşanan gelişmelerin ihracatımızı son derece yakından ilgilendirdiğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER