Başkan Memişoğlu’na TİM’de önemli görev

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 29'uncu Olağan Genel Kurulu yapıldı. Başkanlığı için tek aday olarak seçime giren İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, TİM'in yeni başkanı seçilirken Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, TİM Denetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 29'uncu Olağan Genel Kurulu, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Başkanlık için tek aday olarak seçime giren İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, TİM'in yeni başkanı seçildi ve TİM’in 5'inci başkanı oldu. Öte yandan Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, TİM Denetim Kurulu Asil Üyeliği’ne seçildi. “Denizli ihracatçı camiasına hayırlı olsun” diyen Bakan Memişoğlu; “TİM’de İsmail Gülle Başkan kendi sektör kurulunda seçilemeyince bir başkan değişikliği gündeme geldi. Birkaç arkadaşımızın adaylığı konuşulurken; en sonunda adında birlik olan bir yerde birleşildi ve sektörler konseyi oluştu. Sektörler konseyinin kendi arasında yapacağı seçimle bu hafta içerisinde yönetim kurulu ortaya çıkacak. Başkanla beraber 3 tane Denetim Kurulu Üyeliği var. Orada da 451 delegeden seçilere Denetim Kurulu Üyeliği belirleniyor. Sağ olsunlar, teveccüh gösterdiler. İnşallah biz de bu dönem Mustafa Başkanımla beraber çalışacağız. Öncelikle şehrimize ve ihracat ailemize hayırlı olsun diyorum. Bu konuda katkı gösteren herkese de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“KONFEKSİYON, ARTIYA DÖNMÜŞ DURUMDA”

Mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Başkan Memişoğlu; “Hazır giyim kurulundayız ama biz bir ev tekstili şehriyiz. O nedenle genelden farklılıklar gösterebiliyoruz. DENİB olarak tekstil ve konfeksiyonda geçtiğimiz mayıs ayında ilk defa bir eksi rakam gördük. Normal Denizli ihracatı artmış olsa da özellikle konfeksiyonda biraz bir düşme yaşadık. Onu da bayrama bağlıyoruz. Mayıs ayının başında bayram vardı. Büyük bir ihtimalle o yüklemeler, mayıstan nisana çekildi. Nisan ayında da güzel bir atışımız da vardı. Konfeksiyon, cumartesi günü akşamı itibarıyla 11 günlük haziran ayında artıya dönmüş durumdaydı. Tekstil ve konfeksiyon istihdam dostu bir sektör. Özellikle kadın istihdamı konusunda çok önemli. İlimiz Türkiye’de kadın istihdamı konusunda ikinci sırada. Bunda da tekstilin payı çok yüksek. Bu nedenle tekstil ile konfeksiyon ihracatının geri döndüğünü gördük. inşallah bu ayı da artı rakamlarla kapatacağız diye umuyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2022, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER