Başkan Mersin, Bakan Nebati'nin açıklamalarını değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri tanıtım toplantısında konuştu. Bakan Nebati, ekonomide atılacak yeni adımları açıkladı. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Turgay Mersin de DRT ekranlarında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri tanıtım toplantısında ekonomide atılacak yeni adımları açıkladı. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Turgay Mersin de DRT ekranlarında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: "Bugün Maliye Bakanlığımız bir konferans düzenledi. Biz de Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) olarak oraya katılımcı olarak davet edildik. Bütün iş insanları, Ssivil toplum örgütlerinin başkanları oradaydı. Daha önce açıklanan bir kur koruma modeli var. Bugün açıklanan altın modeli ve üçüncü olarak açıklanan KGF garanti fonunun kullanılması yönünde, bunları yatırım desteği, ihracat desteği ve işletme desteği olarak üç ana başlıkta toplamışlar. Bunların detayları zaten basında çıkacaktır. Esas önemli olan, buradan Türkiye olarak kârlı çıkmamız. Kur korumalı mevduat ile döviz istikrarı sağlandı gibi gözükse de önümüzdeki günlerde veya aylarda mevduatlar dönüştüğünde Türkiye’ye ne gibi zararları olup olmadığını hep beraber göreceğiz. Maliye Bakanlığımız kendilerinden çok eminler, başarılı olacaklarını düşünüyorlar. Keza enflasyon tedbirleri kapsamında bazı tedbirleri açıkladılar. Hepimizin malumu, günün sonunda ülkemiz önemli bir enflasyon kıskacında. Bu tedbirler umarım enflasyonu düşürmek anlamında faydalı olur. Bugün açıklanan tedbirler kapsamında en önemlisi temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV, yüzde 1'e indirildi. Bunun da enflasyonla mücadele anlamında önemli bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Rekabet yaratmak adına bir sistem kurulmuş. Bu aplikasyonda gıda sektöründeki nerede ne var bütün vatandaşlar görebilecek. Bu da herhalde gıda sektöründe rekabet yaratacak. Belki fiyat artışını önleyecektir diye düşünülüyor. Tüm bunların özünde enflasyonla olan mücadelede önemli adımlar atıldığını düşünüyorum. Tabii bunların faydasının olup olmayacağını yaşayıp göreceğiz."

Doğal gaz ve elektrik fiyatlarıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede ise Başkan Mersin, "Bugün kurun çok yüksek olduğunu varsayarsak, Bakan Nebati reel fiyatların altında olduğunu söylüyor. Bu doğru bir açıklama olsa da kurun yüksek olmasından dolayı birçok ülkeye göre reel fiyatların altında olduğunu da söylüyor. Kurun yüksek olması kendi başına bir problem. Bir de Bakan Nebati, fiyatların sübvanse edildiğini söylüyor. Devlet son iki yıldır sübvanse etti. Kura bağlı olarak reel efektin altında olduğu iddia ediliyor ama kurun yüksek olması zaten kendi başına bir sorun. Çünkü, kur tamamen alım gücünü etkiliyor. O ülkelerdeki her ne kadar reel efektin altında olsak da onların alım gücü bizim üzerimizde olduğu için onları enflasyon adına çok etkilemiyor. Günün sonun bunların hepsi bir önlemdir, tedbirdir. Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı hepsi birer önlemler paketi açıklamıştır, sonuçta bir emektir. Bu emeğin sonunda hep beraber olursak bakanın dediği gibi 'Hepimiz aynı gemideyiz,' umarım bu önlemlerin faydasını göreceğiz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2022, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER