Başkan Mersin uyardı: “Ekonomimize yansımaları olumsuz olacak”

Euro- dolar paritesinin eşitlenmesine ilişkin açıklama yapan Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Oktay Mersin, “Euro-dolar paritesinin eşitlendikten sonra önceki gün itibarıyla 1’in altına inmiş olmasının, ekonomimize yansımaları olumsuz olacaktır” dedi.

Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) Başkanı Oktay Mersin, euro- dolar paritesinin eşitlenmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Mersin, şunları aktardı: “Küresel ekonomik sistemin piyasa yapıcı merkez bankalarından FED’in, yüksek enflasyonla mücadele kapsamında uzun süredir sürdürdüğü şahin tavırla adım adım güçlenen Doların, bugünlerde iyice değerlenmesi ve Euro dahil en çok kullanılan 6 para birimi karşısında ki değerini ölçen Dolar endeksinin 109 puanla rekor seviyelere yaklaşması, ayrıca da euro-dolar paritesinin eşitlendikten sonra önceki gün itibarıyla 1’in altına inmiş olmasının, ekonomimize yansımaları olumsuz olacaktır. Şöyle ki; doların ve euronun ihracatımız içinde ki payı hemen hemen eşit olmakla beraber, doların ithalatımız içinde ki payı enerji fiyatlarında ki artışların da etkisiyle yüzde 70’ler seviyesine çıkmıştır. Turizm gelirlerimizin yaklaşık yüzde 70’inin euro, yüzde 30 kadarının da dolar cinsinden olduğu düşünülürse, paritenin 1’in altına inmiş olmasının yaratacağı olumsuz etki net olarak görülebilir. Yaklaşık 135 milyar doları kısa vadeli olmak üzere toplam 450 milyar dolar civarında bulunan toplam dış borcumuzun da, yüzde 60’a yakın kısmı dolar cinsinden olduğu için, bu denli güçlenen doların, ekonomimiz üzerinde ki negatif etkileri artacaktır. 13 Temmuz 2022’de açıklanan ABD haziran enflasyonunun beklentileri aşması ve de yıllık enflasyonun yüzde 9.1'e ulaşması sonucunda, FED’in temmuz toplantısında da faiz arttırma ihtimalinin çok güçlenmesi, doların diğer para birimleri karşısında yükselişini sürdüreceğini göstermekte. Söz konusu bu durumun, ekonomimiz açısından yaratacağı ilave risklerin en aza indirilebilmesi için, ekonomi yönetimimizin TL’yi destekleyici adımları, çok daha etkili bir biçimde atması iş dünyası olarak beklentimizdir.”

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2022, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER