Başkan Sarı: “200 milyon dolarlık doğaltaş makinesi üretiyoruz”

Türkiye doğal taş ihracatının can damarı olan Marble İzmir Fuarı’nda konuşan Makina Sanayici İş İnsanları Derneği Başkanı Mehmet Sarı, “Şuan ülkemizde kullanılan makinelerin yüzde 98’i yerli üretime dönmüş durumda. Biz 200 milyon dolarlık doğal taş makinesi üretiyoruz. Aynı zamanda 25 milyon dolar ihracat yapıyoruz” dedi.

Başkan Sarı: “200 milyon dolarlık doğaltaş makinesi üretiyoruz”

Türkiye doğal taş ihracatının can damarı olan Marble İzmir Fuarı, 25 Ağustos 2021 Çarşamba Günü 26'ncı kez kapılarını açtı.  Bugün son bulacak olan fuarda DRT’nin canlı yayın konuğu olan Makina Sanayici İş İnsanları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, fuara ve sektöre ilişkin açıklamalarda bulundu. Fuara pandemi sürecinde 2 yıl ara verildiğini ifade eden Başkan Sarı; “Bu 2 yıllık aranın ardından 26’ncı yılında katılım sağlıyoruz. Tabi biz ZİMEK firmamız adına 21 yıldır bu fuara katılıyoruz. Bu doğaltaş ve doğaltaş makineleri fuarı Türkiye’nin en büyük fuarı ve dünyada da 3’üncü büyük fuar alanımız. Bu fuarlar bizim hem doğaltaş hem de doğaltaş makineleri üretimi, daha kaliteli makineler üretmek, dünyaya kapılarımızın açılması ve ülkemiz açısından çok önemli bir fuar. O yüzden biz ülkemizdeki doğaltaş makinelerini üreten sanayiciler olarak, ülkemiz ve doğaltaşçılarımız için çok önemli bir sektörümüz var. Aynı zamanda biz doğaltaş makinesi ithalatını önleyen sanayicileriz. Bizim doğaltaş makinelerimizin neredeyse tamamı ithal geliyordu. Fakat şuan ülkemizde kullanılan makinelerin yüzde 98’i yerli üretime dönmüş durumda. Biz 200 milyon dolarlık doğal taş makinesi üretiyoruz aynı zamanda 25 milyon dolar ihracat yapıyoruz. 175 milyon dolar değerindeki makineyi ülkemizdeki doğaltaş üreticilerine veriyoruz” diye konuştu.

“UZAKDOĞU'DA TÜRK MAKİNELERİ TERCİH EDİLMEYE BAŞLANDI"

Başkan Sarı, şunları söyledi: “Bizim araştırmalarımıza göre çıkan sonuç; ülkemizdeki doğaltaş üretimi yapan tesislerin yerli makinelerle üretim yaptıklarında oluşan kar marjı yüzde 8 oranında görülüyor. Yani yüzde 8 daha fazla kazanıyorlar. Yerli makineci yerli doğaltaş üreticisine daha fazla kazandırıyor. Ülkemizdeki yerli doğaltaş makinecilerinin kurmuş olduğu makineler de son yıllarda kalite olarak ciddi bir artış yaşadı. Dünya pazarındaki rakipleriyle rekabet oranı ciddi arttı, dünya pazarında da Türkiye söz sahibi bir ülke haline geldi. Şuanda Ortadoğu ve Asya Bölgeleri’nde özellikle Uzakdoğu’da Türk makineleri tercih edilmeye başlandı. Onlar da Türkiye’de çalışan makinecilerin teknolojilerinin arttığını gördüler.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER