Başkan Sarı: “Dalgalı kur yüzünden sanayici kan kaybediyor”

Döviz kurlarında son dönemde yaşanan hızlı düşüşün makina imalat sektörünü zor duruma düşürdüğünü belirten Makine Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, “Sanayici dalgalı kur yüzünden kan kaybediyor. Kar etmeyi bırakın, sermayesinden harcıyor” dedi.

Başkan Sarı: “Dalgalı kur yüzünden sanayici kan kaybediyor”

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 17’ye kadar yükseltmesinin ardından kurlarda yaşanan sert düşüşün bir çok sektör gibi makine imalat sektörünü de sıkıntıya düşürdüğünü söyleyen Makine Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, iş dünyası için kurların sürdürülebilir değerlerde olmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Döviz kurlarındaki düşüşün makro ekonomik dengeler için olumlu olduğunu ifade eden Başkan Sarı, “Döviz kurundaki düşüş enflasyonu, milli gelirin dolar bazında değerini ve dış borç ödemelerini olumlu etkiliyor,  buna karşılık reel sektörün ve ihracat yapan sanayicinin sıkıntısı giderek artıyor. Makine imalat sektörü olarak siparişlerimizi doların 8.30, Euro’nun ise 9.5 TL bandında olduğu dönemlerde aldık. İthal girdileri işleyip ürünü ihraç edeceğimiz dönemde kurlarda ciddi düşüş yaşandı. Bu düşüş tüm planlarımızı alt üst etti. Hammadde ve ara mal fiyatlarında düşüş yaşanmazken gelirlerimizde ciddi kayıplar oldu. Döviz kurundaki düşüşe yeni yıl nedeniyle işçilik maliyetlerindeki artışlarda eklenince yatırım planları yapan makine sanayicileri sermayesini tüketmeye başladı” diye konuştu.

“DÜŞÜK KUR SANAYİCİYİ ERİTİYOR”

Makine imalat sektörünün düşük kurlar nedeniyle kan kaybettiğine vurgu yapan Sarı, “Denizli’de makine imalat sektörü olarak 2021 yılına ihracatını en fazla artıran sektör olarak girdik. Ocak ayı ihracatımızı geçen yıla göre yüzde 51 artırdık. Fakat düşük kur nedeniyle gelecek aylar için aynı umudu taşıyamıyoruz. Düşük kur sanayiciyi eritiyor. Sanayici kar etmeyi bırakın, sermayesinden harcıyor. Döviz kurları bu seviyede devam ederse sanayiciler arasında konkordato ilanları görebiliriz. Merkez Bankası yönetiminden kurda gerçekçi ve sürdürülebilirliği sağlayacak, ihracatta rekabet gücümüzü koruyacak, ithalatın artmasını önleyecek adımları zaman geçirmeden atmasını bekliyoruz. Döviz alım limitleri artırılarak kurda öngörülebilir, hızlı iniş çıkışları önleyecek kararların hayata geçirilmesini istiyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER