Başkan Sarı; “Makina imalat sektörü mücbir sebep dışında tutulmamalı”

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs tedbirleri kapsamında alınan kararların önemli bir kısmını olumlu karşıladıklarını belirten Makina Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, makine sektörünün ‘mücbir sebep’ dışında bırakılmamasını söyledi.

Tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgını nedeniyle, birçok ülke gibi, Türkiye de bir taraftan salgınla mücadele ederken, diğer taraftan da salgının ekonomiye olan olumsuz etkilerini aşağı çekmek için tedbirler almaya devam ediyor. Alınan tedbirlerin önemli bir kısmını olumlu karşıladıklarının altını çizen Makina Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, makine sektörünün ‘mücbir sebep’ dışında bırakılmasına anlam veremediklerini söyledi. Makine imalat sektörüne birçok gelişmiş ülke devletlerinin stratejik açıdan ayrı bir önem verdiğine dikkat çeken Başkan Sarı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Korona virüs salgını nedeniyle şirketler ve sektörler için çeşitli yükü hafifletici kararlar alınmaya başlandı. Ama son yapılan ve ‘mücbir sebep’ kapsamı içine alınan sektörler içerisinde, makine sektörünü görmeyince adeta şaşkına döndük. Halbuki makine sektörü, ülkelerin kalkınmasındaki önemli bir sektörlerden biri. Bu eksik karardan, bir an önce vazgeçilmesini diliyoruz. Mücbir sebep kapsamına alınan ve alınmayan diye ayrım yapılması, uygulamanın tüm sektörlere eşit yapılmadığını ve amacı ile bağdaşmadığını göstermektedir. Bizim amacımız burada mücbir sebep dışına bırakılan makina ve makina ekipmanlarının üretimini yapan üreticilerinde hakkını savunmaktır. Tüm sanayi sektörlerimiz, devletimizin verdiği desteklerden, eşit şekilde faydalanmalıdır. Makine imalatı, bir ülkenin yatırım ve strateji sektörüdür. Eğer bu sektöre destek verilmezse, ülkede ki makina sektörü çok kan kaybeder. Böylesine önemli bir sektörün, bu olağanüstü kritik günlerde desteğe ihtiyacı vardır. Bizler salgın bittiği zaman, fabrikalarımıza kilit vurmak istemiyoruz.”

“MAKİNE SEKTÖRÜ CİDDİ YARA ALDI”

Sağlığın her şeyden önemli olduğunu, salgın hastalıkla mücadele edilirken, makinacılar olarak da mevcut şartlara uyum sağlayarak üretimlerine devam ettiklerini de söyleyen Başkan Sarı; “Eğer fabrikalarımızı durduracaksak, pazar payımızda en büyük yere sahip olan Avrupa ile eşzamanlı durdurmalıyız. Çinliler artık salgın sürecini atlatıp, durgun pazarlarına ve satışlarına yön verme peşindeler. Bizler makineciler olarak, devletimizin bizlere vereceği destekle ayakta kalıp, salgından sonra kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz. Bizim bu sektörü buralara getirmemiz çok kolay olmadı. Sektörümüz sahiplenilmez ise elde ettiğimiz başarı, ellerimizden kayıp gider. İhracat yapan makine sektörü, korona virüs salgını nedeniyle ciddi yara aldı. Eğer Eximbank, bu süreçte sanayicilere uygun koşullarda kredi vermezse, ihracat yapan müşterilerinin sigorta limitini 2 katına çıkarmazsa, şirketlerden teminat mektubu ile kredilendirme dışında, şirket varlıklarını da teminat alarak, doğrudan kredi verme fırsatı sunmazsa, sadece 9 sektöre uygulanacağı ilan edilen muhtasar, KDV ve sosyal güvenlik primi indirimlerinden ve ödemelerinin 6 ay ertelenmesi imkanına, makine imalat sektörü de dahil edilmezse, bu yara daha da büyüyecektir. Eğer bu açıklamalarımız dikkate alınmaz ise Türk sanayisini, makina imalat sektörünü ve geleceğimizi zor günler ve zor şartlar beklemektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221