Başkan Sarı: "Türkiye'de işsizlik yok, iş beğenmeme var"

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Haftaya Bakış’ programına konuk olan Makina Sanayici İş İnsanları Derneği Başkanı Mehmet Sarı; “Türkiye Cumhuriyeti’nde işsizlik yok, iş beğenmeme var. Bu ülkede işsizlik yok. Bugün her işletmeye vardığında personel aranıyor” dedi.

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Haftaya Bakış’ programı, yine bir birinden önemli konukları ağırladı.

Programa konuk olan Makina Sanayici İş İnsanları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, makine sektörünün teknik personel sonunun nasıl çözüleceğini anlattı.

Başkan Sarı; “Türkiye Cumhuriyeti’nde işsizlik yok, iş beğenmeme var. Bunu özellikle söylüyorum; bu ülkede işsizlik yok. Bugün her işletmeye vardığında personel aranıyor. Bir insanın ihtiyacı varsa, evini geçindirmekle hükümlüyse, bu kişiye her yerde iş var. Ama bu ülkede her gelen masa başı iş istiyor. Çünkü bugün fabrikalarda 100 tane üretimde çalışan varsa, 15 tane idari personel var. Demek ki bizde sahada çalışan personel daha fazla ihtiyaç. Buradaki oranlamalarda genelde baktığımızda işsizliği artıran biraz eğitim sistemiyle ilgili düşünüyorum. Şöyle; bu ülkenin muhasebe ve finansman konusunda yeterli ihtiyaç olan personel sayısı 100 tane. Biz mezun veriyoruz 500 tane veya 1000 tane. Biz ihtiyaca dayalı, yani ülkenin ihtiyacı olan teknik personeli yetiştirmiyoruz. Ya fazlasını yetiştiriyoruz ya hiç yetiştirmiyoruz. 2015 yılında bizim göreve geldiğimizde Denizli bürokratlarının olsun Denizli sivil toplum örgütlerinde görev yapan arkadaşlarımız olsun mesleki eğitim okullarını hiçbir zaman dile getirmediler. Yani, ‘biz bunu şöyle yaptık, böyle yaptık’ diyen varsa, 2015 yılı öncesine geçsinler baksınlar. Bunların kayıtları vardır mutlaka. Şimdi, biz 2015’te yönetim kurulumuzla yönetime geldiğimizde ilk işimiz sektörün teknik personel problemine çözüm bulmak. Bunun çözümü; ilimizdeki meslek eğitim okulları” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 17:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer aktay
Ömer aktay - 4 ay Önce

İşyerleri 35 yaş altı personel almıyor bunu dile getiren yok

SIRADAKİ HABER