Başkan Şen; “2018’de ülke turizmi yüzde 22, Denizli turizmi yüzde 43 arttı”

2018 yılının Denizli turizmi için parlak bir yıl olduğunun altını çizen Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen; “2018 yılında yaklaşık 2 Milyon 170 Bin kişinin Pamukkale ören yerini ziyaret ettiğini gördük. Bu bir rekordur. Geçen yıla göre yüzde 43’lük bir artış yakaladık. Ülkedeki turizm hareketi bir yıl önceki yıla göre yaklaşık yüzde 22 civarında artarken yüzde 43’lük artış Denizli bölgesi için çok sevindiricidir” dedi.

Başkan Şen; “2018’de ülke turizmi yüzde 22, Denizli turizmi yüzde 43 arttı”

Avrupa Seyahat Komisyonu tarafından yayımlanan 2018 turizm raporunda geçtiğimiz yıl Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısı bir önceki seneye göre yüzde 22'den fazla artarak rekor kırdı. Belirlenen hesaplamalara göre turist sayısı tarihte ilk defa 40 milyonu geçerek 2018'de 47 milyona ulaştı. Turizm sektöründeki bu olumlu gelişme 2019 yılından da beklentileri artırdı. Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, konuğu olduğu Haberin Merkezi programında 2019 yılına dair turizm sektörünün beklentilerini ve Denizli’de turizmin gelişmesi adına neler yapılabileceğini anlattı.

Başkan Şen, “2018 yılı Denizli turizmi için gerçekten parlak bir yıl oldu. Yaklaşık 2 Milyon 170 Bin kişinin Pamukkale ören yerini ziyaret ettiğini gördük. Bu bir rekordur. Geçen yıla göre yüzde 43’lük bir artış yakaladık. Ülkedeki turizm hareketi bir yıl önceki yıla göre yaklaşık yüzde 22 civarında artarken yüzde 43’lük artış Denizli bölgesi için çok sevindiricidir. Bu artışın yakalanmasındaki en büyük nedenlerden bir tanesi de Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz ‘Termal İyi Gelir’ kampanyasıdır. 4’üncüsünü yaptık. Bu yıl 5’incisini yapacağız. Uzun soluklu ve arkası gelen bir kampanya olduğu için artık hafızalara da yer etti. 1, 2, ve 3’üncüsünde görüp de gelemeyen vatandaşlarımız tatillerini geçirmek için bir yere gidecekleri sırada artık mutlaka Pamukkale akıllarına geliyor. Bölgeyi ziyaret ediyorlar ve bölgeyi ziyaret ettikten sonra geldiklerinde yaşadıkları anılarıyla beraber mutlu bir şekilde dönüyorlar. Bunların geri dönüşlerini alıyoruz, bizim için sevindirici. Sosyal medyada özellikle Pamukkale, Hierapolis etiketli onlarca paylaşım yapılıyor. Bizim de haberimiz olmadan çok ünlü insanların Pamukkale’ye geldiğini, paylaşım yaptıklarını ve bunların yaklaşık 200 – 300 bin beğeni alan paylaşımlar olduğunu görüyoruz. Bu paylaşımları yapanlar genelde ülkelerinde çok ünlü insanlar 5, 5 buçuk milyon takipçisi olan insanlar. Güney Amerika gibi ülkelerden ciddi anlamda yabancı misafirin Pamukkale’ye geldiğini görüyoruz. Pamukkale’nin tercih edilmesi bizler için önemli. Bundan sonraki yıllarda Pamukkale’nin daha da ziyaretçi sayısını arttıracağını bekliyoruz. Bunlarla ilgili yapılması gereken şeyler var. Yapıldığı takdirde Pamukkale Türkiye’nin en gözde yeri olmaya devam edecek” dedi.

TOLGA ALP DÜZGÖREN-ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211