Başkan Şen: ‘’Pamukkale bizim amiral gemimiz’’

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen; “Pamukkale, bizim amiral gemimiz. Pamukkale’nin tanıtımının çok iyi yapılması lazım. Bize ve tüm Denizli halkına önemli görevler düşüyor” dedi.

Başkan Şen: ‘’Pamukkale bizim amiral gemimiz’’

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı’nın hazırlayıp sunduğu ‘Güne Bakış’ programının konuğu oldu. Programda ülke ve Denizli turizmini değerlendiren Başkan Şen; “Pamukkale’nin tanıtımı noktasında Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pamukkale görselleri paylaşılmaya başlandı. Görsellerin olduğu yerden ziyaretçiler mutlaka geçiyor. Gördüklerinde hemen gelmeseler bile hafızalarında kalıyor. Pamukkale’nin rağbet görmesini sağlıyoruz. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nda Pamukkale görsellerimiz yer alıyor. 2 gün önce tekrar tanıtım filmi çekildi. Bizler katkı sağlamaya devam ediyoruz. Pamukkale bizim amiral gemimiz. İlçe belediye başkanlarımıza da seslenmek istiyorum. Öncelikle gelen insanların tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri hijyenik tuvaletler yapmaları lazım. Yerel ürünlerinin sergileyip satışını yapacakları yerler yapmaları lazım. Başka bölgenin ürünlerini satmanın hiçbir anlamı yok. Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu kurslardaki kursiyerlerin yaptığı ürünleri de satabilirler. Onlar da değerlenir ve herkes motive olur. Pamukkale Belediyesi’nin Seyir Tepesi’nde açtığı turizm enformasyon bürosu var. Orada Denizli ürünleri sergilenip satışı yapılacak. Kaleiçi’ndeki kebapçılarımız bile kendilerini geliştirmeye başladılar. Denizlimiz turizm anlamında bir gelişim içinde. Kaleiçi esnafımıza sesleneyim. Onlar da Çin malı ürünlerden ziyade Denizli ürünlerini satacakları birkaç sokak yapsınlar ki gelen yerli ve yabancı misafirler burada Denizli’ye özgü ürünleri satın alabilsinler. Seyahat acentelerimiz de programlarını buna göre yaparlar. Orada ‘Denizli ürünlerinin olduğu sokağımız var’ dedikleri zaman gösterip gezdirebilecekleri yer olur ve esnafımız da kazanır” diye konuştu.

“2 MİLYONU AŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

42. Uluslararası Kazı Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nun Denizli’de yapılmasının gurur verici olduğunu ifade eden Başkan Şen; “Çok geniş bir katılım oldu. Çok yararlı ve faydalı oldu. Arkeologlar tarafından her bölgede yapılan işler anlatıldı. Uluslararası düzeydeki yayınlarda da çıktı. Bu tür sempozyumlar ülkemizin kültür varlıklarının tanıtılmasına katkı sağlıyor. Otellerimiz bu hafta doldu. Yer bulmak gerçekten zor. Bu tür organizasyonlar turizmi, esnafı, şehir halkını destekliyor ve şehrimiz daha çok kazanıyor. 2019 yılında 2,5 milyonun üstünde misafir ağırladık. Pandemi döneminde bu sayı 600 bine düştü. Geçen yıl 1 milyon 200 bini geçtik ve bu yıl 2 milyonu kolaylıkla geçmeyi hedefliyoruz. Biz ağırlıklı olarak Pamukkale’de haziran, temmuz, ağustos aylarında çok yoğun misafir ağırlıyoruz” dedi.

“BAKAN YARDIMCISI ALPASLAN, LAODİKYA’YI ÇOK İHTİŞAMLI BULDU”

Laodikya’nın önemine değinen Başkan Şen, şunları kaydetti: “Laodikya Geçici Dünya Miras Listesi’nde. Laodikya’nın asıl listeye alınması konusunda talebimizi 2 yıl önce bakanımıza iletmiştik. Burada devletin şöyle bir politikası var; ülkemizin değişik bölgelerini 2 tane olmasından ziyade her bölgeden olması şeklinde Dünya Miras Listesi’ne almak istiyor. Bizim bölgemizde Pamukkale listede olduğu için Laodikya için ayrı bir şey düşünülüyor. Sayın Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan Bey ile konuştuk. Laodikya’yı gördüğünde çok ihtişamlı buldu ve yerel yönetimlerle bu tür kazı çalışmalarını desteklediklerini söyledi. Bunun en iyi örneklerinden biri burada yapılan çalışma. Ortak çalışmalarla ayrılan bütçeyle çalışmalar devam ediyor. Mesela Pamukkale, Hierapolis Ören Yeri’ndeki kazıların yavaş gitmesinden dolayı biraz sıkıntılıyız. Orada kazı yapan İtalyan kazı heyeti, 3 ay kalabiliyor. 3 ayın belirli bir döneminde öğrencilere eğitim veriyor, kazı yapıyor, bilimsel çalışmalar yapıyor ve süre çok az. Yeni çalışmalar maalesef yapılamıyor ve pandemi döneminde aksamalar oldu. Biz bunları Bakanımıza ilettik. O da İtalyan kazı heyetinin bu konuda uyarılacağını ve oradaki çalışmalarla ilgili bütçelerin de arttırılacağıyla ilgili çalışmalarda bulunacağını söyledi. Bu bölgede yerelde Pamukkale Üniversitesi’nin de orada kazı yapması esasında bölgenin gelişimi ve yeni gelecek misafirler için çok olumlu olur.”

“ÇALIŞMALAR YABANCI ZİYARETÇİ SAYILARINI ARTIRACAK”

Pamukkale’de ve Hierapolis’te gidilecek çok yer olduğu ifade eden Başkan Şen; “Özellikle dile getirdiğimiz Aziz Philippus’un mezarının ve kilisesinin olduğu yolun güzergahının düzeltilmesi ve oradaki ahşap köprünün yenilenmesi. Biz onu yapmadığımız sürece Laodikya Kilisesi, Laodikya Antik Kenti ve Hierapolis’i inanç turizmi bakımından birleştiremiyoruz. Bu tür çalışmalar zaten Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından da yapılacak. Laodikya ile ilgili daha fazla ayrımcılık yapılarak daha fazla yayınlarda bulunulacak. O da bölgemize gelecek. Bu çalışmalar özellikle yabancı ziyaretçi sayılarını da artıracak” değerlendirmesini yaptı.

“PAMUKKALE’DEKİ IŞIKLANDIRMA İLE TURİZM CANLANACAK”

Pamukkale’deki ışıklandırma sıkıntısıyla ilgili konuşan Başkan Şen; “Pamukkale’de ışıklandırma çalışmalarında sıkıntı oldu. Efes’teki ekipmanlarıyla buraya geldi ve sonra Kovid-19, kurdaki yükseliş araya girdi. Orada anlaştıkları firmayla mahkemelik durumları oldu. Bakan Yardımcımızla ve buradaki firmayla konuştuk. Daha sonra onlar başka firmayla anlaştıklarını ve 1-2 aya kadar hızlı bir şekilde bitirileceğini söylediler. Gece aydınlatmasını yaptığımız zaman insanlara alternatif sunmuş olacağız. Ziyaretçiler aydınlatmayla gece de orayı görmek isteyecekler. Çekilen ve paylaşılan fotoğraflarla daha fazla ziyaretçinin gelmesini sağlayacak. Bizim Laodikya gibi Hierapolis’teki Antik Tiyatroyu da aktif kullanmamız lazım. Her hafta bir etkinlik olması lazım. Bu aktiviteler Denizli’nin kültürel yapısına da katkı sağlayacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER