Başkan Şeref Arpacı yeni ekonomi modelini değerlendirdi

Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şeref Arpacı, Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Doğan Değirmenci ve Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Uğur Çoban DRT’de yayınlanan ‘Haftaya Bakış’ programına katıldı.

Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şeref Arpacı, Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Doğan Değirmenci ve Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Uğur Çoban, DRT ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haftaya Bakış’ programına konuk oldu.

Yeni ekonomi modeline iş dünyası nasıl bakıyor, açıklanan tedbirler sektöre ve piyasalara ne yönde etki edecek, üretimin devamı, enerjideki sorunlar, ekonomik gidişat, ticaret ve piyasaların konuşulduğu programda Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şeref Arpacı yeni ekonomi modelini şu sözlerle değerlendirdi: 

"Buradaki baş aktör aslında kur korumalı mevduat meselesiydi. Dövizdeki çok hızlı yükseliş her ne kadar ihracatçı için iyi gözükse de aslında o kadar iyi olmadığı, ithalata bağlı bir ihracat ekonomimiz olduğu için üretimde ve tüketimde bütün sektörleri vurdu. Biraz geç de olsa anlaşıldı ve kura müdahale edildi. Bu kura müdahale kur korumalı mevduat şeklinde yeni bir sistemle ortaya çıktı. İlk önce tamamen şahıslar için çıkartılan bu yeni mevzuat sonra şirketlere de açıldı. Bildiğim kadarıyla ciddi de bir geçiş oldu. Yapılan açıklamalarda enerjiden kaynaklı olarak başta kamunun döviz ihtiyacının olduğu fakat bunun karşısında ciddi bir Türk Lirasına dönüş olduğu için şu anda dövizde dengelenme olduğu söylendi. Yaklaşık bir, bir buçuk aydır ciddi bir kırılma yaşamıyoruz. Aslında bu bizim istediğimiz bir şeydi. Belli bir dalga boyunda hareket, hem ihracatçıyı hem ithalatçıyı memnun eder. Fakat burada şöyle bir problem var: Ciddi de bir enflasyonumuz var, hala yükselmeye, özellikle gıda ve enerji fiyatlarında devam ediyor. Tam olarak takip edemedim ama Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir düzenlemeye gidildiği konusunda açıklamaları var. Ciddi anlamda enflasyonla mücadele edilmesi gereken bir dönemdeyiz. Enflasyonun nisan ayında zirve noktasını göreceği düşünülüyor. Tabii bu ciddi anlamda bir problem. Çünkü, kur sabitlendi, ben ihracatçı gözüyle bakıyorum ve maliyetler giderek artmaya devam ediyor. 1 Ocak’tan itibaren yapılan özellikle enerji çok ciddi zamlar oldu. Biz de yakından takip ediyoruz. Şu anda fırtınalı bir denizde gemiyi yüzdürmeye çalışıyoruz olarak görüyorum. Biraz sakinledi ama hala mücadeleye devam ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2022, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER