Başkan Yıldırım: “Düğün sezonu altın piyasasını fazla etkilemez”

Korona virüs salgınıyla birlikte bir süre kapalı kalan kuyumcu esnafı normalleşme süreciyle birlikte kapılarını açtı. Kuyumcu esnafının merakla beklediği düğün sezonu da 1 Temmuz’da başlıyor. Sürece ilişkin açıklama yapan Denizli Sarraf ve Kuyumcular Odası Başkanı Yusuf Yıldırım; “Sadece yerli düğüncünün alışverişiyle sezon hareketlenmez” dedi.

Altın fiyatları son günlerde hem Türkiye’de hem de dünyada yükseliş gösteriyor. 1 Temmuz itibariyle başlayacak düğün sezonu öncesinde kuyumcu esnafı hazırlığını yaptı. Hediye olarak altın almak isteyen vatandaşlarda, altın fiyatlarındaki değişimi merak ediyor. Denizli Sarraf ve Kuyumcular Odası Başkanı Yusuf Yıldırım, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Yıldırım; “Altın tüm zamanlarda vatandaşın güvenli limanıdır. Dünyada global bir belirsizlik olunca altına da etki yaptı. Fiyatlar salgın sürecinde uçuşa geçti. Dünyada ons bazında altın fiyatları hızla yükseldi. Her yeni bir gün rekor olarak geldi. Bu durumda insanların alım gücünü etkiledi. 1 Temmuz tarihiyle de düğün sezonu açılıyor. Tam bizim sezonumuz olması gereken zamandayız. Ancak herhangi bir yoğunluk söz konusu değil. İnsanlar belirsizliklerden dolayı düğünlerini erteledi. Bazı vatandaşlarda daha az maliyetli düğün yapmaya çalışıyorlar. Bir düğüncü ailesi 8-10 adet bilezik almak yerine bir kaç ince bilezik alıyor. Bu da esnafımızın cirosunu düşürdü. Esnafımız şu anda bir önceki yıla göre yüzde 25 kapasiteli çalışıyor diyebiliriz. Malum salgın sürecinde gurbetçide gelemedi.  Sadece yerli düğüncünün alışverişiyle sezon hareketlenmez” dedi.

“GÜMÜŞ VE ALTIN, ÖNÜMÜZDEKİ 3-5 YILDA ZİRVEYE ÇIKACAK”

Önümüzdeki üç beş yıl içerisinde altının ve gümüşün durumuna ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Yıldırım; “Altının yükselmesi tamamen Türkiye’de ki taleple alakalı bir şey değil. Türkiye’deki talep düğün sezonu altını çok büyük etkilemez. Önemli olan altının tüm dünyada hangi seyirde gittiğidir. Tüm dünyada altın fiyatları yükseliyor. Henüz büyük bir talep yok. Önümüzdeki 3-5 sene altının altın yılı olacaktır. Önümüzde ki 3-5 sene altın ve gümüş zirveye çıkacak” ifadelerini kullandı.

“ALTIN TERCİHLERİ DEĞİŞTİ”

Vatandaşların altın tercihlerinin değiştiğini belirten Yıldırım; “Önceden düğün sezonunda vatandaşlar gerektiği kadar alışveriş yapıyordu. Ancak bu süreçte altın değerlendi. İnsanlar gücüne göre alışveriş yapıyor. Böylelikle insanların alım gücü düştü. Tercihler değişti. 5 ila 10 bilezik, set, zincir, beşibirlik alınırdı. Salgın sürecinde vatandaş bu saydıklarımızın yüzde 30’unu anca alıyorlar” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER