Bedelli askerlik ücreti belli oldu

Milli Savunma Bakanlığı 30 Haziran’a kadar geçerli olacak yeni bedelli askerlik ücretini açıkladı. Dövizle askerlik ücreti de güncellendi.

Yeni yıl ile birlikte bedelli askerliğe de zam geldi. Milli Savunma Bakanlığı beklenen rakamı açıkladı.

Kalıcı bedelli askerlik uygulaması geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlamış. Bedel miktarı her altı ayda bir memur aylık katsayısı oranınca değişeceği bildirilmişti. 2020 yılı için bedelli askerlik ücreti 35 bin 54 TL olarak belirlendi. Kalıcı bedelli askerlik uygulamasının üzerinden bir yıl geçmeden bedelli ücretine 3.711 TL zam yapılmış oldu.

Bedelli askerlik süresi 30 gün olacak. Bedelli askerlik yapmak isteyen yükümlülerin 30 Haziran 2020 saat 18.00’e kadar ödemelerini yapmaları gerekiyor. 2001 ve öncesi doğanlar bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bakaya ve yoklama kaçağı olanlar düzenlemeden yararlanamayacak.

Bakanlık dövizli askerlik ücretini de 5 bin 261 Euro olarak açıkladı. Öte yandan celp dönemlerinde bedelli askerlikten yararlanacaklarının sayısını Milli Savunma Bakanlığı belirleyecek. Başvuru sayısının belirlenecek sayıdan fazla olması halinde yararlanacak yükümlüler kura ile belirlenecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER