‘Borsa 20’de ilk hasat

‘Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı Projesi’ kapsamında geliştirilen ve ‘Borsa 20’ adı verilen tohum çeşidinin ekildiği tarladan ilk ürün alındı.

‘Borsa 20’de ilk hasat

Denizli Ticaret Borsası (DTB) öncülüğünde, Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) Nükleer Enerji Araştırma Enstitüsü (NÜKEN), Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Denizli Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğiyle 2016 yılında ‘Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı Projesi’ başlatıldı. Proje kapsamında geliştirilerek ‘Borsa 20’ adı verilen tohumlar, Tavas İlçesi’ndeki 2,5 dekarlık tarlaya ekildi. İlk hasat, çiftçilerin yanı sıra DTB Başkanı İbrahim Tefenlili'nin katılımıyla yapıldı. Başkan Tefenlili, nohut üretiminin Denizli için önemli olduğunu belirtti. Hastalıklara karşı daha dayanıklı tohum üretmek için kurumların projeyle bir araya geldiğini dile getiren Başkan Tefenlili, “Geldiğimiz nokta ise 'Borsa 20' olarak adlandırdığımız çeşidimiz verim, boy yüksekliği ve kalitesi olarak öne çıktı. Leblebicinin aradığı bir ürün olarak tespit ettik. Tescilini de bakanlığımıza verdik. Bunun ardından farklı çeşitlerimiz de var. Önümüzdeki yıllarda bunları çeşit olarak bakanlığımıza sunacağız” ifadelerini kullandı. Projeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Tefenlili, “Proje, verim açısından çok önemli. Biz, verimde çok düşmüştük. Bu çeşitler hastalık bulmuştu ve hastalıktan dolayı ekilemez duruma gelmişti. Bun ürünler, çok yüksek verimli. Ülkemize çok büyük katkısı olacak.”

“İYİ BİR SONUÇ ELDE EDİLDİ”

Nohut ile ilgili bilgiler aktaran Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Saffet Üge, şunları kaydetti: “1990’lı yıllarda Denizli Bölgemizde 400 bin dekar alanda nohut üretimi yapmaktaydık. 2021 yılı itibarıyla bu alan 30 bin dekara kadar düşmüş. Serinhisar İlçemiz leblebisiyle Türkiye’de öne çıkan ilçelerden biri. Özellikle onların istediği kalitede hem iri hem de fazla miktarda nohuda ihtiyacımız var. Üretim alanlarının düşmesiyle birlikte biz, ilimizde bu ihtiyacı karşılayamaz hale geldik. Nohutla ilgili tespit edilen sorunların çözümü hususunda bizler de 4 kurum olarak çalışmaya başladık. Sorunların çözümünde bu noktaya gelmiş bulunmaktayız. Çeşidimiz, ‘Borsa 20’ adıyla bakanlığımıza sunuldu. Verim yüksek, iri, hastalığa karşı da dayanıklı. İyi bir sonucun elde edildiği görülmekte.”

“NOHUT EKİM ALANLARINI BÜYÜTMEK İSTİYORUZ”

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde ‘Ziraat Mühendisi’ olarak görev yapan Şahin Şentürk, 1990'lı yıllarda kentte yaklaşık 400 bin dekar alanda nohut ekildiğini ancak hastalıklar dolayısıyla alanın 30 bin dekara kadar düştüğünü belirtti. Denizli'de nohut ekimini yeniden yaygınlaştırmak amacıyla bu projeye başladıklarını anlatan Şentürk, şöyle dedi: “Leblebi sektörün isteklerine uygun, hastalığa dayanıklı çeşitler geliştirmek amacıyla hem sektörün hem de çiftçilerin ihtiyaçlarına uygun çeşitlerinin geliştirilip, ekim alanlarının yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz. Önümüzdeki yıllarda sertifikalı tohumlukları üretilip, tohum üretici firmalarla üretip yaygınlaştırma hedefliyoruz. Dünya gıda fiyatlarında yükseliş var. Nohut fiyatlarında da yükseliş var. Nohut ekim alanlarını daha büyütmek istiyoruz.”

“VERİM ÇOK YÜKSEK”

Tavas Ziraat Odası Başkanı Süleyman Tozlukoğlu, “Nohut, yıllar önce bölgemizde çok ekilen ürünlerden biriydi. Yağışların çok olduğunda hastalığa az dayanıklı çeşitlerde sıkıntımız büyük olduğu için üreticimiz, nohuttan çekilmeye başlamıştı. Kuraklık da dünyayı tehdit eden bir unsur hale geldi. Kuraklığım gelmesiyle nohuda bir dönüş oluyor. Bu çeşitlerimizde verim çok yüksek. Bu gölgede tütüne alternatif olarak nohut ekimini arttırmaya çalışacağız” diye konuştu. (AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER