Buldan’ın alternatif ürünü: Çağla

Üzüm ve kestane üretiminin önemli merkezlerinden olan Buldan'da, çiftçiler son zamanlarda alternatif ürün olarak çağlaya yöneldi. Üretimi ve satış açısından pratik olması sebebiyle tercih edilen çağlanın ilçedeki yıllık üretimi 350 tona ulaştı.

Buldan’ın alternatif ürünü: Çağla

Denizli’nin Buldan İlçesi’nde kestane ve üzüm üreten çiftçiler, son yıllarda üretimi ve satış açısından kolay olan çağlaya yöneldi. Çiftçiler genellikle çağlanın erkenci olduğu için ormanlık alanda yer kiralayarak üretimini gerçekleştirirken, ilçede yaklaşık bin 650 dekar alan çağla yetiştirildiği öğrenildi. Yıllık 350 ton üretim sağlanan çağlanın çiçeklerine don vurduğu için ağaçlarda hedeflendiği kadar üretim gerçekleştirilemedi.

İlçe, kestane ve üzüm üretiminin zorluklarından dolayı çağlayı daha da arttırarak ilerleyen zamanlar da yetiştiriciliği yukarıya çekmeyi hedeflerken, çiftçiler çağlanın fiyatından ve üretiminden memnun olduklarını belirtti. Bazı üreticiler ise bademi yaş yerine kurutarak piyasaya sürmeyi tercih ediyor. Kuru bademin kilosu 50 TL civarında müşterilerle buluşurken, yaşı ise 15 TL ile tezgahlarda yerini alıyor. İlerleyen zamanlarda çiftçiler çağlanın üretim sahasını artacağını ve Buldan için yeni geçim kaynağı olacağını belirtti.

“ÇAĞLADA ÜRETİCİLERİMİZ ÇOK GÜZEL KAR EDİYORLAR”

Çağla çiftçilerin genellikle zahmetsiz olduğu için tercih etmeye başladığını ifade eden Buldan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serdal Uğur, “Bölgemizde en fazla üretim alanımız bağda var. 40 bin dekara yakın bir bağ alınımız var. Alternatif ürün olarak bizim Doğanköy ve Oğuz Bölgesi’nde çağla üretimimiz var. Orman alanlarında kiralanmış bölgelerde erkenci olduğu için çağla üretiminden üreticilerimiz çok güzel kar ediyorlar. İlçemizde bin 650 dekara yakın badem üretim alanı var. Bunların yaş olarak tüketimi mevcut. Şuan bölgemizde fiyat olarak ilk açılışta 25 TL’den kilogramı satıldı. Bugünlerde piyasanın oturmasıyla ve diğer bölgedeki çağlaların çıkmasıyla birlikte fiyatımız 15 TL bandına geriledi. Erkenci ve fiyatının iyi olmasından dolayı her geçen gün badem sahaları artıyor. Geçen sene kuruya bırakanlar 50 TL’ye kadar kurusunu da satabilir ama bölge çiftçimiz kuru satmak istemiyor. Yani çağla olarak tüketiminin kolay olması, depolanmaması ve işçilik maliyetinin azalmasından dolayı yaş ve taze olarak tüketimi var. Bu tüketimden de üreticilerimiz şuanda fiyat istikrarından memnunlar. Bu bahçe orman atıl alandı. Ormandan 49 yıllığına kiralanarak yapıldı ve 2012 yılında kiralandı. 8 ile 10 yıldır da kültürel olarak badem yetiştiriciliği bölgemizde yapılmaya başladı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER