Bütçe Şubat’ta 23,2 milyar TL fazla verdi

Şubat ayı bütçe sonuçlarını değerlendiren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, “Bütçe Şubat’ta 23,2 milyar TL fazla, Ocak-Şubat döneminde 984 milyon TL açık verdi” dedi.

Bütçe Şubat’ta 23,2 milyar TL fazla verdi

Şubat ayı bütçe sonuçları açıklandı. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, hem bütçe sonuçlarını hem de konut ve araç satışlarında bugün getirilen düzenlemelerin etkisini değerlendirdi.

Prof. Dr. Öz; “Bütçe Şubat’ta 23,2 milyar TL fazla, Ocak-Şubat döneminde 984 milyon TL açık verdi. Fazla vermek her zaman iyi haber olmakla beraber, önemli olanı istikrarlı olarak bütçe fazlası verebilmek. Burada da bütçe giderlerinin artış hızını yavaşlatırken, bütçe gelirlerinin artış hızını artırmak önem arz ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kamuoyuyla paylaşılan ve bendenizin de katıldığı ekonomik reform toplantısında öne çıkan maddelerden biri de kamu maliyesinde disiplin oldu. Herkes; kayıt dışı ne kadar kayıt altına alınabilir, kamu giderleri ve israf söz konusu olanlar unsurlar ne kadar minimize edilebilir, vergi kayıp ve kaçağı tespit edilip ‘vergi gayreti’ dediğimiz tahsilat artırılabilir, TL cinsinden alışveriş ne kadar artırılabilir ve hatta borçlanmalarda yoğunluk TL'ye evrilebilir, borçlanmaların hem faiz hem döviz dalgalanmalarından negatif etkilenmemesi sağlanabilirse bütçe açığı değil bütçe fazlası haberlerini daha çok okuyacağımızın farkında. Buna yönelik daha önce de adımlar atılmıştı, ‘Yeni Ekonomi Paketi’nde de somutlaştırılmış oldu. Konut ve araç satışlarında durağan bir seyir var. Bu hem finansman oranlarıyla ilgili hem pandemi etkisi devam ediyor. Taksit imkanları ve hatta ödemelerin zamana yayılması ilgili sektörlerde kapasite artırımı ve alışveriş canlılığına yönelik. Bu düzenlemeyle konut ve otomobil satışlarında pozitif hareket olur. Fiyatlar çok az da olsa yukarı yönlü hareket edebilir ancak konut üreten ve satanlar ile özellikle ikinci el otomobil satışı yapanların bu düzenlemeleri fiyat artırmak için değil de stoklarını eritmek için fırsat bilmeleri gerekir. Zaten paralelinde tedarik zincirindeki tüm sektörler pozitif dışsal ekonomik anlamda etkilenecektir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211