“Çalışan emekçileri daha fazla germeyin”

Meclis’te görüşülen 'İstihdam Paketi'ne ilişkin basın açıklamasında bulunan Türk İş Denizli Temsilciliği ve Türkiye Çimse İş Sendikası Şube Başkanı Yakup Çetin; “Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin. Gelin, enerjinizi kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmak için harcayın” dedi.

Türk İş Denizli Temsilciliği ve Türkiye Çimse İş Sendikası Şube Başkanı Yakup Çetin, ve yönetim kurulu üyeleri, TBMM’de görüşülen 'İstihdam Paketi' ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı okuyan Başkan Çetin; “10 gün önce düzenlemeye karşı yanıtımız, mücadele olacak demiştik. Dediğimiz gibi mücadelemizi büyütüyoruz. Adına ‘istihdam paketi’ dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün daha güçlü bir şekilde yükseltiyoruz. Çünkü bu köleleştirme paketine karşı sürdürdüğümüz mücadelede, artık yalnız olmadığımızı biliyoruz. İki gün önce HAK-İŞ ve DİSK'le ortak açıklama yaptık. ‘Esnek çalışmaya hayır’ dedik. Yaptığımız ortak açıklamayla, Türkiye işçi sınıfının temel hakları söz konusu olduğunda, nasıl bir arada ve dayanışma içinde bir araya geldiğini gösterdik” şeklinde konuştu.

“Emekçileri daha fazla germeyin”

Bu düzenlemeyi TBMM'ye getirenlere, getirilmesine sebep olanlara buradan tekrar seslendiklerini belirten Çetin; “Gelin bu yanlıştan vazgeçin. Vazgeçin ki arkanızda kötü bir miras bırakmayın. Vazgeçin ki emekçiler adlarınızı duyduğunda, yüzlerinizi gördüğünde size saygı göstersin. Vazgeçin ki, zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derdine bir dert daha eklemeyin. Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin. Sizin derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı artırmak mı? O zaman gelin, enerjinizi kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmak için harcayın. Gerçekten salgın döneminde emekçileri mi düşünüyorsunuz? O zaman onların istekleri dışında ücretsiz izine çıkarılmalarını engelleyin” diye konuştu

“Yaptığınız yanlışların farkına varın”

Mücadeleyi sürdüreceklerini belirten Çetin; “Ücretsiz izine çıkarılan bir emekçinin ailesiyle beraber günlük 39 TL ile yaşayabildiğini hayal edin. Hayal edin ki, yaptığınız yanlışların farkına varın. Bizler derdimizi anlatmaktan usandık, onlar bizlere yeni dertler üretmekten usanmadılar ama bizlerin mücadeleden vazgeçeceğini mi sanıyorlar? Eğer öyle sanıyorlarsa bizi henüz tanımıyorlar. Bizler mücadeleden vazgeçmeyiz ama bugün, ama yarın, bunun hesabını sorarız. Mesajımızın alınacağını ümit ediyoruz. Bu köleleştirme paketi geri çekilmezse neler yapabileceğimizi herkese gösteririz. Bu mücadele çocuklarımıza mutlu bir gelecek, insanca yaşayacağı iş şartlarını sağlamak içindir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211