Çameli’de kırsal kalkınma için imzalar atıldı

Denizli’nin Çameli İlçesi’nde kırsal kalkınma adına yeni bir model olan LEADER yaklaşımı kapsamında ‘Kırsalda Yerel Kalkınma Stratejileri’nin uygulanması için ilk imzalar atıldı.

Çameli’de kırsal kalkınma için imzalar atıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Tarım ve Orman Bakanlığı ve Avrupa Birliği’nin yürüttüğü LEADER projesi kapsamında Yerel Kalkınma Stratejisi’nin uygulanması için Çameli Yerel Eylem Grubu Derneği ile birlikte ilçedeki Taş Konaklar’da imza töreni düzenlendi. Bu yaklaşım, kırsal sorunlar için yenilikçi çözümler üretilmesini teşvik etmekte ve yerel toplulukların ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir görev üstlenmekte. Toplantıya; Çameli Kaymakamı Didem Dinç Özay, Belediye Başkanı Cengiz Arslan, TKDK Denizli İl Koordinatörü Murat Kar, Proje Birim Amiri Selahattin Kaya, Yerinde Kontrol birim Amiri Naim Yücel, Uzman. Altay Alp, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, İlçe Jandarma Komutanı Resul Bulut, Çameli Yerel Eylem Derneği Başkanı İbrahim Putgül ve dernek üyeleri katıldı.,

“PROJE İLÇEYE 2 MİLYONLUK KAYNAK SAĞLAYACAK”

İmza töreninde konuşan Belediye Başkanı Cengiz Arslan; “LEADER Tedbiri Farkındalık Yaratma ve Yerel Halkı Harekete Geçirme Teknik Destek Projesi için ülke genelinde seçilen 10 pilot ilde, 20 pilot ilçe arasına 2015 Ekim ayı itibariyle Çameli de kabul edildi. Gerekli çalışmalara başlandı. Sözleşmenin amacı; kırsal toplulukların kapasitelerinin geliştirilmesiyle, kırsal alanların sosyal, ekonomik ve çevresel olarak iyileştirilmesine destek olmaktır. Yerel Kalkınma Stratejisinin uygulamasına Eylül ayında başlaması öngörülmektedir. Proje, 3 sene sürecek ve ilçemize yaklaşık 2 milyonluk kaynak sağlayacaktır. İlçemize hayırlı olsun” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER