Çekirdeksiz üzüm alımları başladı

Manisa'nın Alaşehir, Salihli, Turgutlu, Sarıgöl ve Saruhanlı İlçeleri’nde, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından çekirdeksiz kuru üzüm alımına başlandı. Üreticiler, sıraya girebilmek için akşamdan alım merkezi önüne gelerek, traktörlerinin üzerinde sabahladı.

Çekirdeksiz üzüm alımları başladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 27 Ağustos Günü Giresun'da düzenlediği basın toplantısıyla çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarını açıkladı. Bakan Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kuru üzüm alımlarına 7 Eylül'de başlayacağını duyurdu. 9 Numara üzüm fiyatı 12,5 TL olarak açıklanırken, üzüm alımlarına Alaşehir Killik Mahallesi'nde başlandı. Bu kapsamda TMO bugün Manisa ile ilçelerinde Alaşehir, Salihli, Turgutlu, Sarıgöl, Saruhanlı ve Denizli Buldan'ın yanı sıra İzmir ve Salihli Ticaret Borsaları üzerinden alımların yapılabileceği çekirdeksiz kuru üzüm alımına başladı. Geçen yıl çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesi, 308 bin ton olarak gerçekleşmişti. Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun, alım merkezini ziyaret etti. Randevulu sistemle pazar günleri hariç haftanın 6 günü gerçekleştirilecek alımlarda, üreticiden boşaltma ücreti talep edilmeyeceği ve ürün teslimatlarının sadece ürün sahiplerinin yapılabileceğini duyuruldu.

“FİYATLAR UYGUN, ÜRETİCİLER MEMNUN”

Alaşehir Ziraat Odası Başkanı Necdet Türk, üreticilerin uygulamadan memnun olduğunu belirtip, “TMO, Alaşehir'de Killik Mahallesi'nde kiralamış olduğu depolarda alımlara başladı. Ödemeler 10 gün içinde üreticinin hesabına yatırılacak. Pandemi döneminde yoğun üreticilerimize verilen destekten dolayı devletimize teşekkür ederiz. Fiyatlar uygun, üreticiler memnun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER