ÇEYREK ALTIN GRAM ALTIN FİYATLARI

Denizli altın piyasasının kalbi olan Sarraflar Çarşısı’nda piyasadaki son durum ve gelişmeler hakkında DRT Denizli ekranlarına ve Denizli Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Denizli Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı Yusuf Yıldırım, “Son 1 aydır cumartesi günleri yaprak kımıldamıyor” dedi.

“SON 1 AYDIR CUMARTESİ GÜNLERİ YAPRAK KIMILDAMIYOR”
Yaz aylarında düğünler arttığı için akıllara “Düğünde takı olarak ne alsam?” sorusu gelir. Altın ve takı fiyatları araştırılır, bütçeye göre olanlar seçilir ve alınır. Denizli’de ise ‘takı’ deyince akıllara ilk Sarraflar Çarşısı gelir. Sarraflar Çarşısı’nda geçen yıllara oranla bir durgunluk yaşandığını dile getiren Denizli Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı Yusuf Yıldırım, bu durgunluğun artan faizlerden, insanların tercih ettiği takıların küçülmesine kadar birçok sebebinin olduğunu söyledi. Genel seçimlerden dolayı piyasada bir tedirginlik oluştuğunun altını çizen Başkan Yıldırım, “ İstikrar yönünde bir devam kararının alınmasıyla beraber piyasalardaki tedirginlik geçti. Öte yandan düğün sezonunun da etkisiyle işlerde biraz hareketlilik var. Ancak önceki yıllara göre çok çok az. Kıyaslama yapacak olursak bir önceki seneye göre işlerde hem ciro hem de iş yoğunluğu anlamında yüzde 50 gibi bir düşüş var. Bu sene düğünlerde takıların az takılması bizim işleri bir hayli etkiledi. Genelde cumartesi günleri hafta sonu olması sebebiyle çarşı çok hareketli olurdu ancak son 1 aydır cumartesi günleri yaprak kımıldamıyor desek doğru olur” dedi.  

“TÜM PİYASALARDA BİR DURGUNLUK HAKİM”
Bankaların kredi faizlerini aşırı yükseltmesinin piyasalardaki hareketliliği neredeyse bitirdiğini vurgulayan Başkan Yıldırım, şöyle konuştu: “Döviz ve altın fiyatlarının da yükselişi işlerimizi etkiledi. Durum sadece ülkemize de bağlı değil. Tüm dünyada ekonomik verilerin kötü olması ve aynı zamanda ülkemizdeki ekonominin de döviz ve diğer enstrümanlara karşı hassas olması, küçük bir etkide bile döviz ve faizin ani yükselişi insanlarda tedirginlik yaratıyor. Öngörünün olmadığı bir ortam oluşuyor. Böylelikle işler yavaşlıyor veya alım talepleri erteleniyor. İşlerin durgun olmasının sebepleri arasında vatandaşın ekonomik anlamda rahat olmamasını sayabiliriz ancak tamamen buna da bağlı değil. İnsanların takı tercihlerinin değişmesi de ciroyu düşürüyor. Eskisi kadar bilezik gibi ürünler takılmıyor.  Onun yerine daha küçük ve kibar takılar tercih ediliyor. Onların fiyatlarının diğerlerine göre ucuz olması ciroyu etkiliyor. Ama genel olarak sadece bizim piyasa değil, tüm piyasalarda bir durgunluk hakim.”

“ATA ÇEYREK ALTIN FİYATI: 315 LİRA”
Gram altına, çeyrek altına göre biraz daha fazla talep olduğunu kaydeden Yıldırım , “Ancak bizim halkımız çeyrek altından vazgeçmez. Gram altının da yarısı var. Hatta yarım gram altının çeyreğini de çıkardık şimdi. Artık stoklarımızda her bütçeye uygun altın bulunduruyoruz. Biz tüketiciye her zaman altın almalarını tavsiye ederiz. Altın zor günlerin yatırımıdır, güvenli limandır. Bu tüm dünyada böyledir. Zor ve kritik zamanlarda piyasaya sürebileceğiniz önemli bir metaldir. Diğerleri kağıttır zaten ve kritik zamanlarda devreye girmez. 22 ayar gram altın fiyatı yaklaşık 180 lira civarında. Külçe altının fiyatı 191 bin lira. Ata çeyrek altın ise 315 liradan işlem görüyor şu an” dedi.

“İNTERNETTEN ALTIN ALIŞVERİŞİNİ SAĞLIKLI BULMUYORUM”
Sahte altına da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, şunları söyledi: “Herkesin nasıl bir bakkalı varsa bir kuyumcusu da olmalı. Böylelikle herhangi bir olumsuz durumda muhattabı olur. Vatandaşlara internetten ve kuyumcu harici yerlerden altın almalarını tavsiye etmiyorum ve bunu sağlıklı bulmuyorum.”

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER