Çoban çantası geçim kaynağı oldu

Baharla birlikte yeşeren şifa deposu çoban çantası otunda toplama zamanı geldi. Honaz İlçesi’ne bağlı Kaklık Mahallesi’nde yaşayan Mensur Aydemir, şifalı ot ve bitki toplayarak geçimini sağladığını söyledi.

Honaz İlçesi’ne bağlı Kaklık Mahallesi’nde dağlardan şifalı ot ve bitki toplayarak geçimini sağlayan Mensur Aydemir, sezon boyunca topladıkları çobançantası otunu bağ yapıp kuruttuklarını ve çuvallayıp sattıklarını söyledi. Bu yıl İzmir, İstanbul ve Ankara gibi illerde bulunan aktarlara çobançantasının bağını 2 TL’den, kurutulmuşunu ise kilogramı 15 TL’den gönderdiklerini anlatan Aydemir; “Şifalı bitkileri topluyorum, bu sene çoban çantasının tam zamanı basura, kalbe ve çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği için toplayıp, bağ yaptıktan sonra çayını içtiğiniz zaman vücuda faydalı olduğu söyleniyor. Biz de bu bitkileri topluyoruz İstanbul, Ankara, İzmir buralardaki aktarcılara gönderiyoruz. Bitki doğada yetişiyor, hepsi organik. Bunları ben 5-6 yıldır bu işle uğraşıyorum, topladıktan sonra satıyorum. Papatya, hatmi çiçeği, üzerlik ve sumak, bunları toplayıp satıyorum mevsimine göre şimdi de çoban çantası zamanı bunu yapıyoruz. Topladığım yer Honaz İlçesi’nin dağlarından ve ovaları. Bu şekilde geçimimizi sağlıyoruz” dedi. Kuraklığa ve soğuğa dayanıklı olan çoban çantası, kalp şeklindeki meyve keseleri ve küçük çiçekleri ile tanınıyor. Boyu 50-60 santimetreye çıkabilen çoban çantası, halk arasında 'çıngıraklı ot, kuşkuş otu ve medik' isimleriyle de biliniyor.

ÇOBAN ÇANTASININ FAYDALARI

Vücutta bulunan iltihaplı bölgelerin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, kabızlığı giderir. Burun kanaması başta olmak üzere vücutta oluşan kanamaların daha kısa sürede durmasını sağlar. Regl dönemlerinde ortaya çıkan şiddetli ağrıları azaltır. Kanamaları normalleştirir. Tansiyon düşürücü özelliği vardır. Yüksek tansiyon hastalarına önerilir. Gargara olarak kullanıldığında boğaz ve diş ağrılarının geçmesine destek olur. Kan dolaşımına olumlu etkileri mevcuttur. Başta karaciğer ve böbrek olmak üzere, birçok organa iyi geldiği söyleniyor. Hipertansiyon nedeniyle ortaya çıkabilecek kalp ve damar rahatsızlıkları riskini azaltır. Hemoroid sorununa iyi gelmesiyle bilinir.

ÇOBAN ÇANTASI ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir su bardağı kaynamış suya, 1 tatlı kaşığı çobançantası bitkisi ekleyin ve 10 dakika demlemeye bırakın. Ardından çayı süzün ve çobançantası otlarını çıkartın. Bu şekilde içebilirsiniz. Günde 2 fincandan fazla içilmemesi gerektiğini unutmayın. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER