“CUMHURİYET TARİHİMİZİN EN YÜKSEK AYLIK İHRACATI”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ekim ayı ihracat rakamları hakkında açıklama yapan Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “ülkemiz ihracatı yüzde 13,1 artarak 15,7 milyar Dolar oldu. Bu rakamın, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek aylık rakamı olarak kayıtlara geçtiğini ve yeni bir rekora daha imza attığımızı görüyoruz” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİMİZİN EN YÜKSEK AYLIK İHRACATI”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından, ekim ayı ihracat rakamları açıklandı. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, konuyla ilgili açıklamada bulundu. Başkan Memişoğlu; “İhracatımızın, 2018 yılı için belirlenen ‘İhracatta Rekorlar Yılı’ başlığına uyumlu bir şekilde ilerlediğine ve çeşitli rekorlarımızın devam ettiğine şahit oluyoruz. Ekim ayında ülkemiz ihracatı yüzde 13,1 artarak 15,7 milyar Dolar oldu. Bu rakamın, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek aylık rakamı olarak kayıtlara geçtiğini ve yeni bir rekora daha imza attığımızı görüyoruz. Ocak-Ekim döneminde ise, ülkemiz ihracatı yüzde 7,6 artarak 138,8 milyar Dolar’a ulaştı ve yılsonu hedeflerimize bir adım daha yaklaştı” dedi.

DENİZLİ’NİN İHRACATA KATKISI DEVAM EDİYOR…

DENİB üzerinden yapılan ihracat durumunu da değerlendiren Başkan Memişoğlu, “DENİB üzerinden yapılan ihracatımız, ekim ayında yüzde 1 artarak 224 milyon Dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk on ayında ise, DENİB ihracatı yüzde 5,2 yükselişle 2 milyar 120 milyon Dolar’a ulaştı. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatının ekim ayında yüzde 4,8 arttığını ve 295 milyon Dolar olduğunu görüyoruz. Ocak-Ekim aylarını kapsayan dönemde ise, Denizli ihracatı yüzde 13,3 artış ile 2,8 milyar Dolar’ı aştı. Ekim ayında hem DENİB hem de Denizli ihracatının ulaştığı değerleri incelediğimizde, ekim ayının en yüksek ihracat yapılan aylardan biri olduğunu ve ilimizin ülkemiz ihracatına katkısını geride bıraktığımız ayda da güçlü bir şekilde devam ettirdiğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

“İSTANBUL HAVALİMANI İHRACATIMIZI OLUMLU ETKİLEYECEK”

29 Ekim 2018 Pazartesi Günü ilk fazının açıldığı İstanbul Yeni Havalimanı hakkında da açıklama yapan Başkan Memişoğlu; “Cumhuriyetimizin 95’inci kuruluş yılını coşkuyla kutladığımız 29 Ekim 2018 günü, yeni havalimanımız açıldı ve ihracat ailesi olarak heyecanımız biraz daha arttı. Biliyoruz ki, ihracatta en önemli kriterlerden biri de ürünü zamanında teslim edebilmektir. İstanbul Yeni Havalimanı’nın 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesiyle daha fazla ürün dünyanın farklı noktalarına ulaştırılacak. Bu sayede; ihracatçılarımızın önemli bir rekabetçi güç kazanacağı, İstanbul Yeni Havalimanı’nın ihracatta yeni rekorları da beraberinde getireceği ve artan ihracat rakamlarımıza son derece olumlu katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz” şeklinde ifade etti.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER