Daha büyük zamlar kapıda mı?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendiren Mali Müşavir İzzet Özer, “Yüksek enflasyon, ileriki dönemlerdeki yeni zamların habercisi demektir. Sonuçta da kurdaki artışla birlikte diğer zamlar enflasyonun hızlı yükselişiyle birlikte değer kaybedecektir. Onun yerine imalatçılar kendilerini korumak için zam yapmaya devam edecektir” diye konuştu.

Daha büyük zamlar kapıda mı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK’in açıkladığı rakama göre enflasyon, Aralık 2021'de yüzde 13,58 artarken, yıllık bazda yüzde 36,08 oldu.

Mali Müşavir İzzet Özer, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Enflasyon rakamlarının yüksek çıktığını ifade eden Özer; “Bunun yanında doğal gaza, elektriğe zamlar yapıldı, kaçınılmazdı. Akaryakıta her gün zam yapılıyor. Günün şartlarına göre, kurdaki artışa göre farklı farklı zamanlarda zam gelebiliyor. Böyle olunca da nakliye, üretim maliyetleri artmış, navlun giderleri yükselmiş oldu. Bunun sonucunda da üretilen mamullerin ya da üretilen ürünlerin tüketiciye ulaşıncaya kadarki safhasında farklı zamlar uygulanacaktır. Bu zamlar bu gün veya yarın gelecek olan zamlar değil, ileriki seviyede oluşacak. Yüksek enflasyon da ileriki dönemlerdeki yeni zamların habercisi demektir. Sonuçta da kurdaki artışla birlikte diğer zamlar, enflasyonun hızlı yükselişiyle birlikte değer kaybedecektir. Onun yerine imalatçılar, kendilerini korumak için zam yapmaya devam edecektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2022, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER