“Dar gelirliye konut alabilme imkanı sunan paket değil”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası müjdesini verdiği konut sektörüne ilişkin destek paketlerine yönelik açıklama yapan Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği Başkanı İbrahim Şenel; “Bu konut paketi, aslında sunduğu kredi imkanı ile dar gelirliye ilk konutunu alabilme imkanını sunan bir paket değil” dedi.

“Dar gelirliye konut alabilme imkanı sunan paket değil”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası konut sektörüne ilişkin destek paketlerinin müjdesini verdi.

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Haftaya Bakış’ programında konuyu değerlendiren Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği (DESİAD) Başkanı İbrahim Şenel; “Önümüzdeki 1 ayda satılan daire miktarında artış olacağını düşünmüyorum. Artış olmazsa emlak sitelerinde konut fiyatları artacak” demişti.

Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan imzalı ‘Düşük faiz fiyatı artırdı, satış azaldı’ haberi Başken Şenel’in öngörüsünü destekledi.

Haberde; “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı, konut alımında düşük faizli kredi imkanı tanıyan paketin ardından artış trendine giren konut fiyatları, sektörde hareketi azalttı.

Gayrimenkul sektör temsilcileri, artan fiyatların paketlerin cazibesine gölge düşürdüğünü söylerken, inşaat sektöründen uzmanlar da vatandaşın düşen alım gücüne uygun yeni projelerin yapımı için destek istiyor” ifadelerine yer verildi.

Konuyu yeniden değerlendiren Başkan Şenel, şunları söyledi: “Bu konut paketi, aslında sunduğu kredi imkanı ile dar gelirlinin ilk konutunu alabilme imkanını sunan bir paket değil. Buradaki amaç, paketin ikinci kısmında yer alan yastık altındaki döviz ve altının Merkez Bankasın eliyle, Merkez Bankası kasasına kazandırılmasına yönelikti. İkinci pakette de alacağınız konutun en az yüzde 50’sini elinizdeki döviz veya altını Merkez Bankası’nda bozdurmak kaydıyla kalan yarısı için 0,89 oranında kredi faizi ile konut edindirmenin söz konusu olacağı bir paketti. Ancak bugün inşaat maliyetinin geldiği nokta; artık alınacak dairelerin satış rakamlarının geldiği nokta itibarıyla bunların daire pazarının hareketlendirilmesinin pek mümkün olmadığını, bu oranların bile 120 ayda 2 milyon liraya kadarlık bir konutun 0,99 ve 0,99’la kredi kullanılması durumunda 2 milyonun karşılığında ayda 28 bin liralık bir takside tekabül ettiğini söylemiştim. Sektördeki pek çok arkadaşım da bu konuya işaret etmişti. Ayrıca; bu paket açıkladığı andan itibaren paketin içeriğine bakmaksızın internetteki pek çok gayrimenkul satış sitesi rakamlarının yukarı yönde hızlıca bir seyir takip ettiğini, yani konut fiyatlarında zaten inşaat maliyetlerinden kaynaklanan yüksek enflasyonun bir de bu tarz spekülatif hareketlerle iyice yukarı çıktığını ve enflasyon balonu haline dönüştüğünü söylemiştik. Ben de Dünya Gazetesi haberini okudum. Dünya Gazetesi haberinde de son 1 hafta içerisinde İstanbul’daki büyük konut aktörlerinin de açıkladığı gibi, konut satışlarında ciddi bir düşüş olduğu hatta bu konuda müteahhitlerin 1 haftalık seyirlerde oldukça düşük bir taleple karşılaştıklarını, hem Dünya Gazetesi’ndeki haberden hem de Denizli’deki çevremizden görüyoruz. Bu arada bin hafta gerçekçi bir tespit yapmak için yeterli olmayabilir. Ben yine bu konuda haksız çıkmayı umarak bir süre daha beklenmesinin yararlı olabileceğini düşünüyorum. Ancak sonucun değişeceği yönünde bir beklentim yok. Umarım haksız çıkarız.”

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2022, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER