DEGİAD’dan ‘Teknolojide yatırımcı olmak’ etkinliği

Denizli Genç İş İnsanları Derneği Girişimcilik ve Teknoloji Komitesi tarafından ‘Küresel Girişim Ekosistemi ve Teknolojide Yatırımcı Olmak’ adlı etkinlik gerçekleştirildi.

DEGİAD’dan ‘Teknolojide yatırımcı olmak’ etkinliği

Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) Girişimcilik ve Teknoloji Komitesi’nce ‘Küresel Girişim Ekosistemi ve Teknolojide Yatırımcı Olmak’ adlı etkinlik yapıldı. Etkinliğinin konukları; İstanbul Portföy Giirişim Ortağı ve Sadık Ventures kurucusu Canberk Mersin ve İstanbul Portföy Yöneticisi Neda Soydan oldu. Girişim Sermayesi Ekosistemi’nin tüm detaylarının anlatıldığı ve bu ekosistemde kendini kanıtlayıp belli bir noktaya gelmiş küresel teknoloji şirketlerine yatırım yaparak nasıl getiri sağlanabileceğinin anlatıldığı toplantıda DEGİAD Başkanı Hakan Urhan, “DEGİAD olarak geçtiğimiz yılın Kasım ayında yaptığımız çalıştayın önemli çıktılarından bir tanesi de şehrimizdeki girişimcilik ekosisteminin öncülüğünü, liderliğini yapma vizyonu olmuştu. Denizli, ihracata dayalı sanayi üretiminden ve yoğun ticari trafiğinden kaynaklı sermaye birikimini nispeten oluşturabilmiş bir şehir. Geleneksel ticaret ve sanayi üretimiyle oluşturulmuş bu sermayenin şimdi teknoloji ile, start-up’larla ve geleceği şekillendirecek teknolojileri üreten şirketlerle buluşma devri geldi. DEGİAD olarak bizler; önümüzdeki süreçte üyelerimizi bilgilendiren, eğitici ve farkındalık artırıcı faaliyetlerde bulunan ve bunların yanı sıra nasıl yatırımcı ve girişimci olabilecekleri noktasında yol gösteren bir rol üstleneceğiz. DEGİAD üyeleriyle birlikte Denizli’nin yeni nesil iş insanlarının da birçok şirkette girişimci ve yatırımcı olacağı günleri çok kısa sürede göreceğimize inanıyorum” dedi.

“SEKTÖRÜNÜN EN İYİ ŞİRKETLERİNE YATIRIM YAPIYORUZ”

İstanbul Portföy Girişim Ortağı Canberk Mersin, şunları söyledi: “Sadık Ventures olarak, kurulduğumuz günden bu yana finans, eğitim, sağlık, web 3.0, uzay, yapay zeka ve büyük veri teknolojileri başta olmak üzere çeşitli sektörlerdeki global teknoloji şirketlerine yatırımlar yaptık. Bulunduğu coğrafyada veya dünyada sektörünün en iyi şirketlerine yatırım yapıyoruz. Yeni kurulan şirketlerdeki riski göz önünde bulundurarak, mevcut durumda büyük ve hala çok hızlı büyüyen şirketlerle ilgileniyoruz. Türkiye’nin bağımsız en büyük portföy yönetim şirketi olan İstanbul Portföy ile beraber Fidelis Ventures’ı kurduk. Denizli’nin beşeri yapısı birçok şehirden farklı. Gördüğümüz kadarıyla bunun en büyük sebebi, şehir dışında ve yurt dışında iyi eğitim almış genç neslin şehre dönmüş olması, işlerinin ve şehrin dönüşümü için heyecanlı olmasıdır. Bu minvalde Denizli ekonomisinin dönüşümü için büyük bir rol oynayan DEGİAD yönetimine, başta Başkanımız Hakan Urhan ile Girişimcilik ve Teknoloji Komitesi Başkanı Kemal Sözkesen olmak üzere teşekkür ediyoruz. DEGİAD’da çok yüksek bir enerji ve yatırımcı ilgisiyle karşılaştık. Bu yıldan itibaren Denizli iş dünyasının en önemli gündeminin teknoloji yatırımcılığı olacağını görüyoruz.”

“DENİZLİ’DEKİ SERMAYENİN DAHA DA BÜYÜMESİNİ HEDEFLİYORUZ”

DEGİAD Girişimcilik ve Teknoloji Komitesi Başkanı Kemal Sözkesen, “Denizli uzun yıllardır sanayi ve ihracat ile uğraşıyor ancak katma değerli ve yüksek fiyatlı ürünler satma hedefine henüz ulaşabilmiş değil. Girişim Sermayesi Ekosistemi’ni tanıyıp yatırım yapmaya başlayınca hem düşük riskli yatırımlarla yüksek getiri elde ediyor hem de dünyanın her yerinden sektörlerindeki en başarılı teknoloji şirketlerini tanıma fırsatı buluyorsunuz. Bu ekosisteme girince kendi şirketiniz için birçok yeni fikir geliştirmeye ve dünyada trendlerin nereye doğru gittiğini önden takip etmeye başlıyorsunuz. Bu avantajlar Denizlili iş insanları için çok önemli. Normalde Amerika’da çok yüksek giriş ücretleriyle yatırım yapılabilen bu ekosisteme, iş insanlarının daha düşük giriş ücretleri ile ulaşmasını sağladık ve bir yatırım topluluğu oluşturduk, kısa sürede Denizli’de bu ekosistemi büyütüp Denizli’deki sermayenin daha da büyümesini hedefliyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER