DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli ihracatına dair açıklamalarda bulundu

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Denizli ihracatı, yüzde 19,8 artışla 351,5 milyon dolar olurken, DENİB üyelerince gerçekleştirilen ihracat ise yüzde 21,8 yükselişle 267,6 milyon dolara ulaştı. Böylelikle ihracat artışı, 20’nci aya taşınmış oldu. Denizli, ocak ayında sergilediği performansla ülkemizin en çok ihracata imza atan 8’inci ili oldu” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ocak ayı ihracat verilerini açıkladı. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, TİM tarafından açıklanan ihracat rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Memişoğlu; Ülkemiz ihracatı ocak ayında yüzde 17,3 artışla 17,6 milyar dolar oldu. Benzer şekilde hem Denizli hem DENİB ihracatı ocakta artmaya devam etti. Geride bıraktığımız ayda TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı yüzde 19,8 artışla 351,5 milyon dolar olurken; DENİB üyelerince gerçekleştirilen ihracat ise yüzde 21,8 yükselişle 267,6 milyon dolara ulaştı. Böylelikle ihracat artışı 20’nci aya taşınmış oldu. Denizli, ocak ayında sergilediği performansla ülkemizin en çok ihracata imza atan 8’inci ili oldu” dedi.

“ÖNDE GELEN SEKTÖRLER İHRACATI SIRTLADI"

Başkan Memişoğlu, şunları kaydetti: “Ocak ayında ilimiz ihracatının önde gelen sektörleri ihracatımızı sırtlamaya devam etti. Tekstil-konfeksiyon sektörümüzün ihracatı yüzde 7 artışla 129 milyon dolar olurken; elektrik-elektronik sektörümüzün ihracatı yüzde 20,4 artışla 60 milyon dolar, demir-demir dışı metaller sektörümüzün ihracatı yüzde 28,5 yükselişle 58,8 milyon dolar, madencilik sektörümüzün ihracatı ise yüzde 4 yükselişle 19,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan; su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatımız yüzde 100, kimyevi maddeler ihracatımız yüzde 53,6, fındık ve mamulleri ihracatımız yüzde 35,6, otomotiv endüstrisi ihracatımız yüzde 30, halı ihracatımız yüzde 28,1 artarak dikkat çekti. Her zaman belirttiğimiz gibi, sektörel çeşitliliğimiz ilimiz ihracatının en önemli özelliklerinden biri. Bu çeşitlilik, ihracatçılarımızın dinamik yapısıyla birleştiğinde olumlu
çıktıları ihracat verilerinde de net olarak görebiliyoruz.”

“İNGİLTERE LİDERLİĞİNİ KORUDU"

Ocak ayında en çok ihracat gerçekleştirilen ülkenin bir kez daha İngiltere olduğunu ifade eden Başkan Memişoğlu; “İngiltere’ye yapılan ihracat yüzde 4,2 artışla 46,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. İkinci sırada yer alan ABD’ye gerçekleştirilen ihracat yüzde 15,3 artışla 34,1 milyon dolar olurken; Almanya’ya ihracatımız yüzde 2,4 azalışla 32,1 milyon dolar, İtalya’ya ihracatımız yüzde 41,4 artışla 27,7 milyon dolar, Hollanda’ya ihracatımız yüzde 71,1 yükselişle 17 milyon dolar oldu. Ocak ayında Denizlili ihracatçılarımız 141 ülkeye ihracat gerçekleştirdi” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2022, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER