DENİB Başkanı Memişoğlu ihracatı yorumladı

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Haftaya Bakış’ programının konuğu olan Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, 2021 ihracat rakamlarını değerlendirerek; “Denizli olarak yüzde 22 net bir ihracat artışımız var. Rakamsal bazda da yüzde 43lük bir artışımız var. Beni mutlu eden yüzde 22 artış. Çünkü, bu daha fazla katma değer yaratıldığını daha fazla bir ticari kâr elde edildiğinin bir başka verisi” dedi.

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DRT ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘‘Haftaya Bakış’ programının konuğu oldu. 2022 yılı beklentileri hakkında açıklama yapan Başkan Memişoğlu, “İnşallah 2022 yılı öncelikle insanlık için sonra ülkemiz, vatanımız, milletimiz için, sonra şehrimiz, sanayicilerimiz, ihracatçılarımız için güzel geçsin. İnşallah bu sene içerisinde artık bu korona virüs konusunu konuşmaz olalım” dedi.

İHRACAT 19 AYDIR ARTIYOR

Korona virüsün 2020 yılı başında Çin’de ortaya çıktığını hatırlatan Başkan Memişoğlu; “2020 yılı başında Çin’de bir hastalık var. Çin’deki bu hastalık dolayısıyla ‘Çin ihracatı düşecek, oradaki müşteriler bize gelecek, biz çok iş yapacağız.’ diye ihracatçı arkadaşlar kendi arasında konuşuyordu. Sonra bu global hastalık, bizde de geldi ve bizi buldu. Mart, nisan ve mayıs olmak üzere üç ay, çok büyük ihracat kayıpları yaşadık. Sonra haziran itibarıyla ipler tersine döndü. İhracatımız önceki yılın haziran ayına göre artmaya başladı. Çok şükür son aralık ayına kadar ki bu 19 ay sürekli artışlarla, sürekli artı değerlerle bir önceki yılın aynı ayına göre artışlarla geldik.

Bu süreçte 2020 yılını bir önceki senenin 0,25 üzerinde kapatmıştık. Bu seneyi de biraz önce siz de söylediniz 4.6 milyar diye, net rakamı vermekte fayda var, Denizli ihracatı bu sene 4 milyar 574 milyon oldu. Bu rakam bir sene önce 3 milyar 196 milyondu.             Açıkçası bu yüzde 43’lük bir artış demek. Tabii işin içinde olan insanlar acaba diyorlar çünkü biraz önce siz de bahsettiniz, ham maddelerde birçok problemimiz vardı, o günden bugüne lojistikle uğraştık, ham madde ile uğraştık, ham madde bulamadık, alternatif ham maddeler ikame ettik artı ülkemizde daha önce üretilmeyen bazı malzemelerin bu zorlukla üretimi başladı. Böyle bir kazanımımız da oldu. Nihayetinde Türkiye ihracatımız 225 milyar doları aştı. Geçtiğimiz yıl başında 220 milyar gibi bir hedef konmuştu. Bu sene bu hedefi fazlasıyla geçtik.

2022’DEKİ İHRACAT HEDEFİ 5 MİLYAR DOLAR

Başkan Memişoğlu, şunları kaydetti: “Denizli olarak yüzde 22 net bir ihracat artışımız var. Rakamsal bazda da yüzde 43’lük bir artışımız var. Açıkçası beni mutlu eden yüzde 43’e göre, yüzde 22 artış. Çünkü, yüzde 43 sevilmesi gereken bir rakam, bu daha fazla katma değer yaratıldığını daha fazla bir ticari kâr elde edildiğinin bir başka verisi. Bu sene kendimize 4 milyar bir hedef koymuştuk, sonra bunu 4.2 milyar dolara çıkardık. Sonra 4.5’a çıkardık, şimdi de 4 milyar 574 milyonla bitirdik. Peki 2022 için ne koydunuz? Orada da şu an hedefimiz gene rekorlarımızı yeniden revize etmek dileğiyle 5 milyar dolarlık bir hedefimiz var.”

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2022, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER