“DENİB ihracatında yaşanan artış bayram hediyesi oldu”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklan Temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Kurban Bayramı tatili dolayısıyla eksik iş gününe rağmen Denizli ve DENİB ihracatında yaşanan artış adeta ‘bayram hediyesi’ oldu” dedi.

“DENİB ihracatında yaşanan artış bayram hediyesi oldu”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklan Temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkan Memişoğlu; “Ülkemiz ihracatı temmuzda yüzde 5,8 azalarak 15 milyar dolar oldu. Denizli ve DENİB ihracatında ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracat artışları yaşandı. Temmuz ayında, TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı yüzde 6,7 yükselişle 298 milyon dolar olurken, DENİB üyelerince yapılan ihracat ise yüzde 4,2 artışla 216,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kurban Bayramı tatili dolayısıyla eksik iş gününe rağmen Denizli ve DENİB ihracatında yaşanan artış adeta ‘bayram hediyesi’ oldu. Pandemi döneminde küresel taleplerde yaşanan gerileme ihracatımızı etkilemişti. Mayısta 126 milyon dolar, haziranda ise 183 milyon dolar olan DENİB ihracatının temmuz ayında 216,5 milyon dolara ulaşması, güçlü toparlanma yaşadığımızın önemli bir göstergesi. Dinamik yapılarıyla ön plana çıkarak fark yaratan ve yeni değişkenlere hızla ayak uydurabilen ihracatçılarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

DENİB’DEN 157 ÜLKEYE İHRACAT

Ocak-Temmuz döneminde DENİB üyeleri tarafından 157 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğinin altını çizen Başkan Memişoğlu, “Yılın ilk yedi aylık verileri ışığında birinci sırayı 160,3 milyon dolarlık ihracatla İngiltere alırken; ardından 152,5 milyon dolar ile Almanya, 107,5 milyon dolar ile ABD, 79 milyon dolar ile İtalya ve 63,3 milyon dolar ile Hollanda geldi. İlimiz ihracatından en çok pay alan sektör konumunda bulunan tekstil ve konfeksiyonda temmuz ayında yüzde 17,3 oranındaki artışla ulaşılan 126,7 milyon dolar değerindeki ihracat dikkat çekti. Pandemi dönemi sonrasında haziran ve temmuz aylarında yükselişini sürdüren ihracatımızın yılın geri kalan bölümünde de artmasını, böylelikle hem ilimiz hem de ülkemiz ekonomisine sağladığımız katkının devamını hedefliyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211