DENİB mayısta 126 milyon dolarlık ihracat yaptı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatının 164 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ve DENİB üyelerinin mayısta 126 milyon dolarlık ihracat yaptığını belirtti.

DENİB mayısta 126 milyon dolarlık ihracat yaptı

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Memişoğlu; “Ülkemiz ihracatı mayıs ayında 9 milyar 964 milyon dolar olurken, TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı ise 164 milyon dolar olarak gerçekleşti. Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince mayıs ayında yapılan ihracat 126 milyon dolar oldu. Mayıs ayında Avrupa’nın birçok ülkesinde normalleşme adımlarının atılmaya başlanmasıyla birlikte, ertelenen ihracat siparişleri için yeniden görüşmeler başlamıştı. Haziran ayıyla birlikte de, hem ülkemizin büyük ölçüde normalleşme sürecine girmesinin hem de Avrupa genelindeki işletmelerin faaliyetlerini sürdürmesinin ihracat taleplerinde ivmelenmeye yol açacağını öngörüyoruz” dedi.

SATIN ALMA YÖNETİCİLERİ ENDEKSİNDE İYİLEŞME MEVCUT

Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nde (PMI) iyileşmenin olduğunu söyleyen Başkan Memişoğlu; “PMI, ekonomide en önemli öncü göstergelerden biri konumunda. Eşik değer olan 50’nin altındaki ve üzerindeki değerler ekonomik faaliyetlerin gidişatına ilişkin önemli ipuçları sunuyor. Nisan ayında 33,4 olarak gerçekleşen imalat PMI’nin, mayıs ayında 40,9’a yükseldiğini görüyoruz. Böylelikle ekonomik faaliyetlerde nisan ayına kıyasla canlanma yaşandığını ve toparlanma olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

“DİJİTAL PAZARLAMA DÜNYASINDA OLMAK İHRACATIMIZ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Başkan Memişoğlu, şunları söyledi: “Korona virüs pandemisi sonucunda, geleneksel pazarlama yöntemlerinde de değişimlerin yaşanması bekleniyor. Teknolojinin sunduğu fırsatlar, önümüzdeki dönemde dijital pazarlamayı daha da önemli kılacak. Rekabetçilik açısından değerlendirdiğimizde, dijital trendlere ayak uydurabilmenin ve dönüşüm sürecinde yer alabilmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Mevcut ve alternatif pazarlara girişte dijital faaliyetlerin desteklenmesi noktasında, Ticaret Bakanlığımızın yeni destek mekanizmaları yürürlüğe girdi. Bu anlamda, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılım, e-ticaret sitelerine üyelik giderleri desteklenecek. Biz de Denizli İhracatçılar Birliği olarak, sanal fuar ve sanal ticaret heyeti organizasyonları konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İhracatçı firmalarımızın dijital pazarlama süreçlerinden en iyi yararlanmalarının ve yeni düzende güçlü bir şekilde yer almalarının ilimiz ihracatına olumlu katkılar sunacağını öngörüyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER