DENİB ve Denizli ihracatı artışını sürdürüyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ağustos ayı ihracat rakamlarına göre; Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) üyelerince yapılan ihracat ise yüzde 3 artışla 195 milyon doları oldu. TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı ise yüzde 3,7 artışla 260 milyon dolar olarak gerçekleşti.

DENİB ve Denizli ihracatı artışını sürdürüyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ağustos ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye ihracatı; ağustos ayında yüzde 5,7 azalarak 12,5 milyar dolar oldu. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) üyelerince yapılan ihracat ise yüzde 3 artışla 195 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı, yüzde 3,7 artışla 260 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Böylelikle, DENİB ve Denizli ihracatındaki artış ivmesi korundu. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında aralıksız yükselen rakamlarla, ihracatımızın üst üste 3’üncü ayda da arttığını gördük. Kovid-19 pandemisinin ihracatımız üzerindeki etkilerinin neredeyse tamamen sona erdiğini ifade edebiliriz. Bu süreçte ihracatımız hızlı bir toparlanma gösterdi. Gerek ihracat deneyimimiz gerek üretim kabiliyetimiz ile ihracatta pozitif ayrıştığımızı söyleyebiliriz” dedi.

“160 ÜLKEYE İHRACAT YAPILDI”

Başkan Memişoğlu, şunları aktardı: “İhracatımızın sektörel çeşitliliğinin sağlıklı ve sürdürülebilir ihracat adına ne denli önemli olduğunu her zaman belirtiyorduk. Pandemi gibi olağanüstü sonuçlar yaratabilecek bir tabloda; gıdadan makineye, ev tekstilinden doğal taşa, kablodan bakıra kadar çeşitli sektörlerde ihracata imza atan Birliğimiz üyeleri haziran ayından bu yana ihracat rakamlarımızın pozitife dönmesinde büyük rol oynadı. Yılın ilk 8 ayında 160 ülkeye ihracat gerçekleştiren ihracatçılarımıza, ilimiz ihracatına sağladıkları katkılardan dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bu hafta, TİM Başkanımız Sayın İsmail Gülle’nin Başkanlığında gerçekleştirilen TİM-DENİB Bölge İstişare Toplantısı’nda bir araya geldik. İhracata ilişkin konuların ilk elden ele alınması ve ortak çözümler üretilmesi amacıyla düzenlediğimiz toplantıda ihracata dair konuları masaya yatırdık. İhracatımızın seyrini ve faaliyetlerimizi TİM Başkanımıza doğrudan aktarma fırsatı bulduk.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211