DENİB'DEN İHRACAT REKORU

DENİB'DEN İHRACAT REKORU

DENİB'DEN İHRACAT REKORU
banner22

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Süleyman Kocasert, ağustos ayında 224 milyon USD’lik ihracat gerçekleştiklerini belirterek; “Bu rakam, DENİB’in ilk ihracat rakamlarının açıklandığı 1994 yılından beri ulaşılan en yüksek değer olarak kayıtlara geçti” dedi.

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Süleyman Kocasert, ağustos ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Başkan Kocasert; “Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat ağustos ayında 224 milyon USD olarak gerçekleşti. Bu rakam, DENİB’in ilk ihracat rakamlarının açıklandığı 1994 yılından beri ulaşılan en yüksek değer olarak kayıtlara geçti. Ağustos ayında gösterdiğimiz performans hepimiz için bayram hediyesi oldu. Daha önce, en yüksek ihracat değerini 223 milyon USD ile 2013 yılının kasım ayında yakalamıştık. Son iki yıllık süreçte, küresel ekonomideki gerilemenin ve dünya mal ticaretinin daralmasının etkilerini oldukça yakından hissetmiştik. Ancak şunu önemle belirtmek isterim ki; piyasalara hâkim olan ılımlı hava ve dünya ekonomisinin yeniden büyüme yönünde güçlü sinyaller vermesi bundan sonrası için de pozitif senaryoların ve yeni rekorların ipucu niteliğinde” dedi.

LOKOMOTİF SEKTÖR: TEKSTİL VE KONFEKSİYON
Denizli ihracatının lokomotif sektörünün tekstil ve konfeksiyon olduğunun altını çizen Başkan Kocasert; “Ağustos ayında yüzde 5 artarak 133 milyon USD olan tekstil ve konfeksiyon ihracatımızın, toplam ihracatımız içindeki payı yaklaşık yüzde 60. Bu sektör içinde pastanın büyük dilimini ise havlu, bornoz, çarşaf ve nevresim grupları oluşturuyor. Bu ürün gruplarının ağustos ayındaki ihracatı 82 milyon USD. Bunun yanı sıra; elektrik, elektronik, madencilik, demir-demir dışı metaller ve gıda sektörlerinde de güçlü ihracat artışları yaşanmaya devam ediyor. İlimizde ihracat yapan sektör çeşitliliğinin artması gelecek adına umut ve cesaret verici. Denizlili ihracatçılar olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem var olan pazarlarda etkinliğimizi sürdüreceğimize hem de yeni pazarlarda boy göstererek ülkemiz ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğimize inanıyoruz. Ağustos ayında kırdığımız ihracat rekoru için tüm ihracatçılarımıza bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER