DENİB’in ihracatı Nisan’da 207,8 milyon dolar oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Nisan Ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DENİB üyelerince yapılan ihracatın yüzde 0,25 artarak, 207,8 milyon Dolar olduğunu bildirdi.

DENİB’in ihracatı Nisan’da 207,8 milyon dolar oldu

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Nisan Ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkan Memişoğlu, “’İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik Yılı’ ilan edilen 2019 yılının Nisan Ayı’nda da, ülkemiz ihracatının artmaya devam ettiğini görüyoruz. Dünya ve Avrupa ekonomilerinde süregelen belirsizlikler, ticaret savaşları, korumacı önlemler, artan ithalat vergileri dolayısıyla dünya ticaretinin yaşadığı yavaşlama gibi ihracatımızı etkileyebilecek birçok farklı parametreye rağmen, ülkemiz ihracatı nisan ayında Genel Ticaret Sistemi’ne göre yüzde 5,4 artarak 15,3 milyar Dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Nisan döneminde ise, ülkemiz ihracatı yüzde 3,8 yükseldi ve 60 milyar Dolar oldu. Böylelikle, tüm nisan ayları içinde en yüksek ihracat gerçekleştirilen nisan ayını geride bıraktık. 2017 yılından itibaren yakaladığımız ve 2018 yılında da güçlü bir şekilde devam eden artış ivmesinin, 2019 yılının ilk 4 ayında da sürmesi sevindirici” dedi.

DENİB İHRACATI NİSAN’DA ARTTI

DENİB üyelerince yapılan ihracat rakamlarını da değerlendiren Başkan Memişoğlu, “DENİB üyelerince yapılan ihracat, Nisan Ayı’nda yüzde 0,25 artarak, 207,8 milyon Dolar’a ulaştı. Ocak-Nisan dönemindeki ihracatımız ise yüzde 3,65 azaldı ve 812 milyon Dolar olarak kaydedildi. İlimizin ihracatçı sektör sayısındaki çeşitliliğini, sürdürülebilir ihracat noktasında çok önemsiyoruz. 2000’li yılların başında ilimizin toplam ihracatından yüzde 80 pay alan tekstil ve konfeksiyon sektörünün bugün aldığı pay yüzde 42 seviyelerinde. Bu değişim kesinlikle bir azalmadan değil; aksine elektrik, elektronik, hizmet, demir, çelik, madencilik, makine ve aksamları, tarım, kimyevi maddeler gibi sektörlerin yaşadığı güçlü gelişimden kaynaklanıyor. Yani; ihracatçı sektör sayısındaki artış, sürdürülebilir bir ihracat yapısını da beraberinde getiriyor. İlimizin sektörel çeşitliliğinden ve yılın 365 günü durmadan çalışan ihracatçılarımızdan aldığımız güçle, ülkemizin ‘Yeni Ekonomi Programı’ndaki ihracat hedeflerine katkı sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER