Denizli'de kaliteli nohut tohumu üretimi konuşuldu

Bu yıl 4’üncü yılına giren ve toplam 8 yıl sürecek olan ‘Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı’ projesi kapsamında değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, leblebide sıkıntının tohumdan geldiğine dikkat çekti.

Denizli Ticaret Borsası’nda (DTB) bu yıl 4’üncü yılına giren ve toplam 8 yıl sürecek olan ‘Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı’ projesi kapsamında proje değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya projenin paydaş kurumları olan DTB Başkanı İbrahim Tefenlili, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Radyasyon ve Hızlandırıcı Teknolojileri Daire Başkanlığı temsilcisi Zafer Sağel, Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Sabri Çakır, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile DTB’nin kuruyemişçi ve leblebi imalatçısı üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan DTB Başkanı İbrahim Tefenlili, leblebide sıkıntının tohumdan geldiğine dikkat çekti. Başkan Tefenlili, “Leblebi Denizlimiz için önemli bir ürün. Ülkemizdeki leblebi üretiminin yaklaşık yüzde 70’i Denizli’de gerçekleşiyor. Leblebi imalatı sektörü son yıllarda leblebinin hammaddesi olan nohut tedarikinde sorun yaşıyordu. 2016 yılında Denizli Ticaret Borsası olarak tüccar, imalatçı, üretici ve paydaş kurumlarımız ile bir araya gelerek nohut üretimindeki sorunu tespit ettik. Sektörün ihtiyacı olan, makinalı hasada uygun, antraknoza ve diğer hastalık ve zararlılara dayanıklı, kaliteli ve yüksek verimli, iri taneli, kabuğu kolay soyulabilen, işlem görmeye dayanıklı, leblebilik nohut çeşitlerinin geliştirilmesini amaçladık ve çalışmalara başladık. Projemiz 8 yıl sürecek ve 4’üncü senemizi tamamladık. Her yıl belirlediğimiz bölgelerde; Tavas, Yeşilova, Uşak, Sarı-98 tohumları nükleer teknik ile ışınlanarak ekim yapıldı. Nohutların gelişimi yakından takip edilirken, gelişim esnasında karşılaşılan hastalıklar incelendi. Bugün kuruyemiş ve leblebi imalatı sektörünün temsilcileri ile bir araya gelerek 4 yıl boyunca elde ettiğimiz verileri değerlendireceğiz. Leblebi sektörü için uygun görülen çeşitler Türk tarımının ve bölge çiftçisinin üretimine sunulacaktır” dedi.

“DENİZLİ LEBLEBİ ÜRETİMİNDE DÜNYA İHRACATINDA YÜZDE 80’LERE ULAŞIYOR”

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Radyasyon ve Hızlandırıcı Teknolojileri Daire Başkanlığı ARGE Projeleri Şube Müdürü Dr. Zafer Sağel, yaptığı konuşmada; “15 Mayıs 2017 tarihinde bir protokol imzaladık. Projemizin başlamasını sağladık. Projemizin amacı, ata tohumlarımızın bölge yetişebilmesinin devam etmesinin ve bölgenin insanının hem parasal bakımdan kazanmasını hem de bölgenin sanayicilerinin kalkınmasını sağlamak. Çünkü Denizli leblebi üretiminde dünya ihracatında yüzde 80’lere ulaşıyor. Buradaki en büyük katkı; Denizli Ticaret Borsası’nın. Başkan Tefenlili bu çalışmaların başlamasında öncülük eden kişidir. Amacımız; Uşak, Yeşilova, Tavas Bölgeleri’ne adapte olmuş ‘sarı98’in’ tohumunun daha fazla yaygınlaştırılmasıdır. Makineli hasada uygun, yüksek verimli, hastalıklara dayanıklı kaliteli nohut çeşitlerini değerlendirdik. Bu konuda güzel sonuçlar aldık” dedi. Toplantıda; Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Sabri Çakır proje süresince elde edilen verileri paylaştı.  Yapılan çalışmalardan sonra toplantıya katılan üyeler, geliştirilen nohut tohumlarını inceleyerek değerlendirmelerde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2020, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER