Denizli'de nar hasadı başladı

Nar üretiminde Ege Bölgesi’nde 2’inci Türkiye'de 4’üncü sırada yer alan Denizli’de nar hasadı başladı. İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Pamukkale İlçesi Irlıganlı Mahallesi’nde nar hasadına katıldı.

Denizli'de nar hasadı başladı

Nar üretimi bakımından Ege Bölgesi’nde 2’nci, Türkiye'de 4’üncü sırada yer alan Denizli’de hasat dönemi başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, İl Müdür Yardımcısı Saffet Üge ile birlikte Pamukkale İlçesi Irlıganlı Mahallesi’ndeki üretici Mevlüt Eraslan’ın nar hasadı çalışmalarına katıldı.

Konya ilişkin açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Erkaya, “Dünyada en fazla nar üreten ülkeler arasında bulunan ülkemizde Denizli’nin ekolojik koşullarının uygunluğu, arazi miktarının çokluğu ve dış-iç talepler üretimimizi hızlı bir şekilde artırmaktadır. İlimiz nar üretimi bakımından Ege Bölgesi’nde 2’nci, Türkiye'de ise 4’üncü sırada yer almaktadır. İlimizde 23 bin 596 dekar alanda nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Verime yatan nar bahçelerinden yaklaşık 3 ton/dekar arasında olup 44 bin 234 ton ürün alınmaktadır. İlimizde nar yetiştiriciliği; iklim, arazi, toprak yapısına göre ağırlıklı olarak Pamukkale, Buldan, Güney ve Sarayköy İlçelerimizde yapılmaktadır. Mikroklimatik iklim nedeniyle özellikle Pamukkale İlçemizde yetişen hicaz narının tat, renk, aroma, kalite ve kantitesinin yüksek olması, pestisit kalıntısı probleminin olmayışı bakımından ihracatçı firmaların tercih nedeni olmaktadır. Yetiştirilen narın birinci kalitede olanları ihracata, geri kalan kısmı sanayi de meyve suyu olarak işlenmektedir. İlçede üretilen narlar Bakanlığımızın iyi üretim metodları ile belirlenmiş entegre mücadele, iyi tarım uygulamaları gibi projeler kapsamında üretilmektedir. İl Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalarda kayıt altındaki üreticilerin izlenebilir, insan sağlığını tehdit etmeyen, çevreye duyarlı üretim metodları ile ürettikleri ve hijyenik şartlarda hazırlanan narların yüzde 70-80'i başta AB ülkeleri olmak üzere Rusya Federasyonu ve Ukrayna'ya ihraç edilmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER