“Denizli için hoş bir durum değil”

Dünya piyasalarındaki doların euro karşısındaki değer kazanması ve paritenin 1’in altına düşmesini değerlendiren Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer, “Parite 1’in altında olduğu zaman, özellikle Türkiye ve Denizli pazarı için hoş bir durum değil” diye konuştu.

“Denizli için hoş bir durum değil”

Uluslararası piyasalarda, euro-dolar paritesi 2002 yılındaki 0,9952 seviyesinin altına inmiş ve son 20 yılın en düşük seviyesini görmüş oldu. Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer, dünya piyasalarındaki doların euro karşısındaki değer kazanması ve paritenin 1’in altına düşmesini değerlendirdi. Özer; “Euro-dolar paritesi daha önce 1,15-1,20’lerdeydi. Türkiye ve Avrupa’ya ihracat yapan ülkeler anlamında iyi bir göstergeydi. Ancak, Rusya-Ukrayna Savaşı, pandemiden dolayı dünyada yaşanan hammadde sıkıntıları, Fed’in faiz arttırmasıyla doların güvenli liman olarak görülmesi ve Avrupa’da durgunluk yaşanacağı söylentileri sıkıntı yarattı. Bu, Avrupa Birliği ülkelerinde de hammadde fiyatlarının yükselmesiyle birlikte üretimde de düşmelerin olacağı ve satın almaların azalacağı, euroya olan talebi azalttı.

Bunun sonucunda da ister istemez, Avrupa Birliği’nin ekonomik yapısı ve durgunluk söylentileri Amerika’ya karşı ve Amerikan para birimi olan doların dünyadaki değer kazanmasıyla birlikte parite aşağı indi. Paritenin 0,99’dan 0,97’ye kadar inebileceği, tahminler arasında. Çünkü her söylentinin altında bir gerçek yatar diye düşünüyorum. Almanya’daki, Hollanda’daki ve Fransa’daki pazar durumu ile diğer Avrupa Birliği ülkelerindeki durgunluk, bunun etkenidir diye düşünüyorum.  ‘Bizi nasıl etkileyecek?’ dersek, bizi de çok kötü etkiledi. Hammadde ithalatı dolar, Avrupa Birliği bazlı yaptığımız ihracat da euro bazlı olunca karı bırak, zarar bile edebilir duruma geldik. Çünkü euro ile mal satıyorsunuz, dolarla ithal ediyorsunuz. Euronun değeri düşmüş. Parite 1’in altında olduğu zaman, özellikle Türkiye ve Denizli pazarı için hoş bir durum değil” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER