Denizli, ihracat artışıyla dikkat çekti

İhracatta kırılan tarihi rekorları detaylarıyla birlikte kamuoyu ile paylaşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, ihracat artışıyla dikkat çeken diğer illerin ihracatını 200 milyon dolar artıran Ankara ile 94 milyon dolar artıran Denizli olduğunu belirtti.

Denizli, ihracat artışıyla dikkat çekti

Yılın ilk çeyreğinde Cumhuriyet tarihinin en yüksek ilk çeyrek performansına ulaşan, Türk ihracatçısı, bir tarihi rekora daha imza attı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla Nisan ayına ilişkin dış ticaret verilerini, Ankara'da düzenlenen toplantıyla açıkladı. İhracat ailesi geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 25 artışla, 23,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamlarla beraber, ihracatta aylık en yüksek ihracat rakamına ulaşılmış oldu. Ayrıca bu ay ilk kez bir ülkeye 2 milyar doların üzerinde ihracat yapıldı. Nisan ayında ulaşılan 23,4 milyar dolar ihracat ile yıl sonu 250 milyar dolarlık ihracat hedefine giden yolda çok önemli bir eşik geçilmiş oldu. İhracatta kırılan tarihi rekorları detaylarıyla birlikte kamuoyu ile paylaşan TİM Başkanı İsmail Gülle, “İhracat ailemiz tarihi bir performans göstererek, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 25 artışla, 23,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamla beraber, aylık en yüksek ihracat rakamımıza erişmeyi başardık. Böylece son 20 ayın 18’inde aylık rekor kaydedilmiş oldu. 12 aylık ihracatımız ise 240 milyar doları aştı. Yıl sonu 250 milyar doları hedefine inşallah yılı tamamlamadan ulaşacağız” dedi.

8 SEKTÖR REKOR KIRDI

25 sektörün ihracatını artırdığını ve 21 sektörün ihracatında yüzde 10’dan fazla artış kaydedildiğini belirten Başkan Gülle, en çok ihracat gerçekleştiren sektörleri şu şekilde sıraladı: “Bu ay 3,3 milyar dolar ile ihracatını rekor bir düzeye taşıyan kimya sektörümüz ilk sırada yer alırken; 2,7 milyar dolara ulaşan otomotiv sektörümüz ikinci ve 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirilen hazırgiyim sektörümüz ise üçüncü oldu. Bu sektörlerimizin yanı sıra, sektörel anlamda en dikkat çekici artışlar, demir ve demir Dışı metaller ile çelik sektörlerimizde yaşandı. Tam 8 sektörümüz nisan ayında ihracat rekoru kırdı. Farklı sektörlerde aynı anda kaydedilen bu başarılar Türkiye’nin topyekün bir üretim ve ihracat hamlesi içinde olduğunun ispatıdır.”

DENİZLİ, İHRACAT ARTIŞIYLA DİKKAT ÇEKTİ

Nisan ayında 61 ilin ihracatını artırma başarısı gösterdiğini ifade eden Gülle, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ili sırasıyla yüzde 30 artış ile 9,4 milyar dolarla İstanbul, yüzde 48 artış ile 1,9 milyar dolarla Kocaeli ve yüzde 41 artış ile 1,4 milyar dolarla İzmir şeklinde sıraladı. TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracat artışıyla dikkat çeken diğer illerin ise ihracatını 200 milyon dolar artıran Ankara ile 94 milyon dolar artıran Denizli olduğunu belirtti. 16 ilin tarihlerinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdiğini belirten Gülle, “Yeni yatırımlar devreye girdikçe Anadolu’da ihracatımız süratle artmaya devam ediyor. Nisan ayında, Yozgat’ın ihracatını 4 katına, Nevşehir’in ihracatını 2,5 katına çıkardığını özellikle vurgulamak istiyorum. Bu başarılı performans için tüm illerimizi tebrik ediyorum” dedi.

“BU AY İLK KEZ BİR ÜLKEYE 2 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK”

İhracat ailesinin Türk bayrağını 214 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardığını ve 155 ülkeye ihracatını artırma başarısını gösterdiğini söyleyen İsmail Gülle, şöyle devam etti: “İhracatçılarımızın en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 3 ülke; yüzde 21 artış ile 2 milyar dolarla Almanya, yüzde 50 artış ile 1,8 milyar dolarla ABD ve yüzde 12,4 artış ile 1,2 milyar dolarla Birleşik Krallık oldu. Aralarında Almanya, ABD, İsrail ve İspanya’nın da dahil olduğu tam 27 ülkeye ihracatta rekor kırdık. İsrail ve İspanya’da geçen ay yoğun bir katılımla ticaret heyetleri gerçekleştirmiştik. Akabinde gelen bu başarı bizler için sevinç kaynağı oldu. İspanya’ya ihracatımız 270 milyon dolar, İsrail’e ihracatımız 190 milyon dolar artış kaydetti. Bu ay ilk kez bir ülkeye 2 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdik.” Ülke gruplarına göre ihracata bakıldığında ise, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne olan ihracatının yüzde 29 artışla, 10 milyar dolara ulaştığını ifade eden Gülle, “AB’nin ihracatımızdaki payı ise, yüzde 42 oldu. AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de dahil ettiğimizde, Avrupa kıtasının nisan ayı ihracatımızdaki payı yüzde 55 oldu. Diğer ülke gruplarında ise, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 3,9 milyar dolar, Afrika Kıtası’na 2,9 milyar dolar, Kuzey Amerika’ya 2 milyar dolar ve Uzak Doğu ülkelerine 1,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Sahra altı Afrika’ya ihracatımız ise yüzde 68’in üzerinde artış kaydederek ilk defa bir ay içerisinde 1 milyar doları aştı” şeklinde konuştu.

İHRACAT DEĞERİNDE YÜZDE 20’LİK ARTIŞ

İhracat birim fiyatında pozitif ivmenin devam ettiğini dile getiren Gülle, “Birim ihracat değerimiz geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 1,44 dolara yükseldi. Miktar bazında ihracatımız ise, yüzde 4 artarak 16,2 milyon ton olarak gerçekleşti” bilgilerini verdi.
2 bin 80 firma bu ay ilk kez ihracat gerçekleştirdi.

Firmaların ihracata duydukları yoğun ilginin 2022 yılında da ihracatçı firma sayısına yansımaya devam ettiğini belirten Gülle, “2 bin 80 firmamız, bu ay ilk kez ihracat yaparak ihracat ailemize katıldı. Yeni firmalarımız, nisan ayında 123,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu ay ihracat yapan firma sayımız ise 48 bin 938 oldu” diye konuştu.

“TÜRK LİRASI İLE İHRACAT YÜZDE 55 ARTTI”

Türk Lirası ile gerçekleştirilen ihracattaki yükselişin devam ettiğini vurgulayan Gülle, “Türk lirası ile açılan beyannamelere göre, 162 ülkeye toplam 8,7 milyar TL tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildi. Nisan ayında Türk Lirası ile ihracat yüzde 55 arttı. Bir diğer müjde ise ihracat ailemizin en önem verdiği başlıklardan olan “Dış Ticaret Dengesi”nden geldi. Rakamlara enerji hariç bakıldığında bu ay dış ticaret fazlası vermeyi başardık. Enerji hariç ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 101’e yükseldi. Artık net bir şekilde görüyoruz ki, Türkiye ihracatta yaptığı bu atılımın meyvelerini toplamaya başlamıştır. Enerji dahil doğrudan “Dış Ticaret Fazlası” vereceğimiz günler ise Allah’ın izniyle yakındır. Bunu başarmak için kenetlenmiş, 100 bin kişilik kocaman bir ihracat ailesi var” dedi.

“250 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİMİZE GİDEN YOLDA ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM OLDU”

Genel ihracat rakamlarında, yılın ilk çeyreğini son derece başarılı bir performansla kapatmış, çeyreklik ihracatı 60 milyar doların üzerine taşımayı başarmış olduklarını kaydeden TİM Başkanı İsmail Gülle, bu başarının ivmelenerek devam edeceğini önceki aylar da ifade etmiş olduklarını söyledi. TİM Başkanı İsmail Gülle, “Nisan ayında ulaştığımız 23,4 milyar dolarlık ihracat yıl sonu 250 milyar dolar ihracat hedefimize giden yolda çok önemli bir adım oldu. Bu başarıların küresel ölçekte ciddi belirsizliklerin olduğu bir dönemde kaydedildiğini özellikle vurgulamak istiyorum. Bu süreçte ihracatçılarımız devletimizin her kademesiyle koordinasyon halinde çalışabiliyor” diye konuştu. 2022 yılında belirledikleri hedef olan 250 milyar dolara ulaşmak için ihracatı geçen yıla göre her ay 2,1 milyar dolar artırmalarının gerektiğinin altını çizen TİM Başkanı İsmail Gülle, ”Biz bu ay, ihracatımızı bu rakamın neredeyse iki katı kadar artırdık. Son rakamların neticesinde, 250 milyar dolara giden yolda 15 milyar dolar artıdayız. Mevcut ivmenin yükselişle devam ediyor olması, son derece önemli. Tüm hedeflerimize büyük bir azim ve inançla yürüyoruz. İhracat artışından kaynaklanan yüksek bir refah seviyesi hedefliyoruz. Çünkü ihracatla yükselen Türkiye, ihracatla yükselen 84 milyon demek” dedi.(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER