“Denizli ihracatçısı pozitif olarak ayrılıyor”

İhracat rakamlarına ilişkin konuşan Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Denizli ihracatçısı, Türkiye ihracatçısından daha üst performans göstererek, şu anda pozitif olarak ayrılıyor. Geçtiğimiz ay, 498 milyon dolar ihracat yaptık. Bu, Denizli için bir rekor” diye konuştu.

“Denizli ihracatçısı pozitif olarak ayrılıyor”

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı (DENİB) Hüseyin Memişoğlu, DRT ekranlarında yayınlanan  ‘Haftaya Bakış’ programında ihracat rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Başkan Memişoğlu; “Denizli ihracatçısı, Türkiye ihracatçısından daha üst performans göstererek, şu anda pozitif olarak ayrılıyor. Aylık 500 milyon dolara ihracatın kapısını çaldık. Geçtiğimiz ay, 498 milyon dolar ihracat yaptık. Bu, Denizli için bir rekor. Geçtiğimiz sene 2 defa aylık 461 milyon dolarla rekorlar kırmıştık. 22 aydır ihracatımız artıyor. Pandeminin patladığı mart, nisan ve mayısta ihracatımızda eksi haneler görmüştük. Haziran ile başlayan artış sürecimiz, 22’nci ayını tamamlamış durumda. Burada ilk 3 aya baktığımızda, 1.2 milyar doları geçmiş durumdayız. Geçtiğimiz sene yüzde 43 gibi bir atışla 4.6 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. Bu sene için 5 milyar dolar hedef koymuştuk ama ilk 3 ay bunu da aşacağımızın işaretlerini veriyor. Bu gerçek olacaktır diye düşünüyorum. Bize gelecekle ilgili projeksiyon sunan başka bir göstergemiz daha var. 1 Nisan 2021-31 Mart 2022 tarihleri arasındaki 12 aylık ihracata baktığımızda 4.9 milyar doları bulmuş durumdayız. 5 milyar dolar hedefi gerçekleşecek ve inşallah geçecektir. Bugün için mermer ve doğal taş ihracatı, Denizli ihracatının içerisinde yüzde 6.3’le 5’inci sırada. Sektör bazında bunu söylemek mümkün. Ayrıyeten Denizli’den 142 ülkeye mermer ihraç ediyoruz. Mermer olarak geçtiğimiz sene 287 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. Burada bizi sevindiren başka bir rakam daha var. ‘6802’ diye tabir ettiğimiz işlenmiş taşlar, işlenmiş mermer demektir. Yani taşı işleyerek sattığımız bir bölüm. 145 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. Geri kalan 42 milyon doların da en kısa zamanda işlenmiş taşa dönmesini arttırarak bekliyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER