“Denizli ihracatı 400 milyon doları aştı”

Haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Geçtiğimiz yılın haziran ayından beri süren ihracat artışımız 13’üncü aya taşınmış oldu. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı yüzde 87 artışla 461 milyon dolar şeklinde kaydedildi. Denizli ihracatı tarihinde ilk kez 400 milyon doları aştı” şeklinde konuştu.

“Denizli ihracatı 400 milyon doları aştı”

“İhracat rekorlarımız kaldığı yerden devam ediyor. Geçtiğimiz yılın haziran ayından beri süren ihracat artışımız 13’üncü aya taşınmış oldu. Haziran ayında; ülkemiz ihracatı yüzde 47 artışla 19,8 milyar dolar olurken; TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı yüzde 87 artışla 461 milyon dolar şeklinde kaydedildi. DENİB üyelerince yapılan ihracat ise, haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 73 artarak 315 milyon doları geride bıraktı. Denizli ihracatı tarihinde ilk kez 400 milyon doları aştı. Hatta bu değerin de fazlasıyla üzerine çıkarak 461 milyon dolara ulaştık. Haziran ayında Denizli, ülkemizin en çok ihracat yapan 8’inci şehri oldu. Yılın ilk 6 aylık döneminde ise, ilimiz ihracatı yüzde 62,2 oranında artarak 2 milyar 139 milyon dolar olarak kaydedildi.”

“İhracat hedefimizi revize edebiliriz”

Denizli’nin yılsonu ihracat hedefiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Memişoğlu, “Burada dikkate değer bir veri daha karşımıza çıkıyor. Son 12 aylık ihracatta, Denizli olarak yaklaşık 4 milyar dolar değerinde ihracata ulaştık. Bugüne kadar, ihracatımızdaki en yüksek 12 aylık değerimiz 2018 yılındaki 3,4 milyar dolardı. Bu senenin başında, Denizli ihracatı için kendimize 4 milyar dolar hedef belirlemiştik. Ancak, yılın ilk yarısında şimdiden bu değeri neredeyse yakaladık. İhracat hedeflerimize emin adımlarla yürürken mevcut ihracat performansımızı sürdürdüğümüz takdirde yıllık 4 milyar dolar değerindeki hedefimizi yeniden revize edebiliriz. Her zaman belirttiğimiz gibi, ihracattaki sektörel çeşitliliğimize güveniyoruz. İhracatçılarımızın dinamik yapısı ve ihracat deneyimimiz, sağlıklı bir ihracat yapısını da beraberinde getiriyor. Şehrimize, ekonomimize katkı sağlayan tüm ihracatçılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER