“Denizli ihracatı 492 milyon dolar oldu”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise, Şubat ayında yüzde 7,3 azalışla 240 milyon Dolar olurken; Ocak-Şubat döneminde yüzde 5,3 azalarak 492 milyon Dolar olarak kaydedildi” dedi.

“Denizli ihracatı 492 milyon dolar oldu”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Şubat ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, açıklanan rakamları değerlendirdi. Başkan Memişoğlu; “Ülkemiz ihracatı, Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,5 artarak 13,6 milyar Dolar oldu. Ocak-Şubat dönemini baz aldığımızda ise, ülkemiz ihracatının yüzde 4,7 artışla 26,8 milyar Dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Bilindiği gibi, geçen aydan itibaren ihracat rakamlarımızın genel ticaret sistemine göre de açıklanacağı duyurulmuştu. Bu sisteme göre; yılın ilk iki ayındaki serbest bölge ihracatları ve antrepo verilerini de kapsayan ihracatımız yüzde 5 yükselişle 28,2 milyar Dolar olarak kaydedildi. Dünya ekonomisini yakından ilgilendiren ticaret savaşları, korumacılık politikaları ve riskler göz önüne alındığında, ihracat artışımızın devam etmesi ihracat potansiyelimizin gücünü bir kez daha ortaya koydu” dedi.

“DENİZLİ İHRACATI 492 MİLYON DOLAR OLDU”

Denizli’nin Ocak-Şubat döneminde gerçekleştirdiği ihracat rakamlarını da aktaran Başkan Memişoğlu; “Geçtiğimiz ayki değerlendirmelerimizde, parite etkisinin ihracatımızı önemli ölçüde etkilediğini belirtmiştik. Bu ay da devam eden parite etkisiyle birlikte, DENİB üyelerince yapılan ihracat şubat ayında yüzde 4,3 azalarak 190 milyon Dolar oldu. Ocak-Şubat döneminde ise yüzde 5,2 azalan ihracatımız, 386 milyon Dolar olarak gerçekleşti. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise, Şubat ayında yüzde 7,3 azalışla 240 milyon Dolar olurken; Ocak-Şubat döneminde yüzde 5,3 azalarak 492 milyon Dolar olarak kaydedildi” diye konuştu.

“RİSKLER ASLINDA ÖNEMLİ BİRER FIRSAT”

Risklerin rekabetçiliğin yüksek olduğu sektörlerde ve ürün gruplarında önemli birer fırsat olduğunu dile getiren Başkan Memişoğlu; “2019 yılıyla birlikte birçok önemli kurum ve kuruluş, dünya ekonomik görünümündeki belirsizliklere ve risklere dikkat çekiyor. IMF tarafından açıklanan güncel raporlarda, hem dünya hem de gelişen ve gelişmekte olan ekonomilerin büyüme beklentilerinin aşağı yönlü revize edildiğini görüyoruz. Bilindiği gibi; ülkemiz ihracatının yaklaşık yarısı, Birliğimiz ihracatının da neredeyse yüzde 65’i Avrupa Birliği’ne yapılıyor. Öte yandan, ABD de ihracat pazarlarımız arasında önemli bir konuma sahip. Özellikle, bu bölgelerdeki büyüme beklentileri ve ithalat talepleri ile ihracat performansımız arasında yakın bir ilişki bulunuyor. Söz konusu pazarlarda süregelen risklerin, rekabetçiliğimizin yüksek olduğu sektörlerde ve ürün gruplarında aslında önemli birer fırsat olarak karşımıza çıktığını ifade edebiliriz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221