“Denizli ihracatı bir kez daha rekor kırdı”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Kasım ayında Denizli ihracatı bir kez daha rekor kırdı” dedi.

“Denizli ihracatı bir kez daha rekor kırdı”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkan Memişoğlu; “Kasım ayında Denizli ihracatı bir kez daha rekor kırdı. TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı yüzde 24,3 artışla 335 milyon dolar oldu. Böylelikle, Denizli ihracatında üst üste 3. ayda da aylık bazda en yüksek seviyeye ulaşıldı. Denizli ihracatı eylül ayında 323,5 milyon dolar, ekim ayında da 330 milyon dolar ile rekor kırmıştı. DENİB üyeleri tarafından kasımda gerçekleştirilen ihracat ise yüzde 9,3 artış ile 241 milyon dolara ulaştı. Mayıs ayının sonu itibariyle, Ocak-Mayıs aylarını kapsayan dönemde ihracatımızdaki azalış yüzde 20 seviyelerindeydi. Ancak sektörel çeşitliliğimiz ve ihracatçılarımızın dinamik yapısı sayesinde, dünya piyasalarındaki belirsizliği lehimize çevirerek pandeminin ihracatımız üzerindeki olumsuz etkisini giderdik. Kasım ayıyla birlikte de, ihracat artışımız üst üste 6’ncı ayına taşınmış oldu” diye konuştu.

“YILIN 8 AYINDA İHRACATIMIZ ARTTI"

Dünyaya yayılan korona virüsün ekonomiye de etkilediğinin altını çizen Başkan Memişoğlu, şunları kaydetti: “Tüm dünyada ikinci dalganın ve kısıtlamaların yaşandığı bu dönemde ihracatımızın yükseliş ivmesini güçlü bir şekilde sürdürmesi, bizi hedeflerimize bir adım daha yaklaştırdı. Pandemi etkisinin yoğun olarak hissedildiği mart, nisan ve mayıs ayları haricinde yılın geri kalan 8 ayının tamamında ihracatımız arttı. Ocak-Kasım döneminde Denizli ihracatındaki azalış yüzde 2,4 olarak gerçekleşti. Aralık ayı ihracatıyla da, 2020 yılını 2019 yılındaki ihracat değerimizin çok yakınlarında bir noktada kapatacağımızı öngörüyoruz.”

DENİZLİ'DEN 171 ÜLKEYE İHRACAT

DENİB üyelerinin farklı sektörlerde hizmet vermeyi sürdürdüğünü belirten Başkan Memişoğlu; “Ocak-Kasım döneminde, faaliyet alanımızda olan sektörlerin tamamı göz önüne alındığında 171 ülkeye ihracata imza attık. Geçtiğimiz ayki ihracatımızda öne çıkan ülkeler İngiltere, Almanya, ABD ve Hollanda oldu. Bu ülkelere yapılan ihracatımızdaki artış çift haneli seyretti. İngiltere’deki artış 43,3 milyon dolar ile yüzde 33, Almanya’daki artış 29,6 milyon dolar ile yüzde 16,5, ABD’deki artış 22,9 milyon dolar ile yüzde 33,4 ve Hollanda’daki artış 12,9 milyon dolar ile yüzde 23 olarak gerçekleşti. Kasım ayında lokomotif sektörlerimizde de güçlü artışlar yaşandı. Tekstil ve konfeksiyon sektörü ihracatımız yüzde 9 oranında artışla 129 milyon dolar, kablo grubunun yer aldığı elektrik, elektronik sektörü ihracatımız yüzde 29 artışla 41 milyon dolar, tarım sektörü ihracatımız yüzde 4,7 artışla 17,3 milyon dolar, madencilik sektörü ihracatımız ise yüzde 44 artışla 13.7 milyon dolar oldu” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER