Denizli ihracatı eylülde rekor kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan eylül ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli ihracatının ise yüzde 16,4 yükselişle 323,5 milyon dolat olarak gerçekleştiğini bildirdi. Başkan Memişoğlu; “DENİB ihracatında rekor seviyelere yakın bir ihracat değerine ulaşırken, Denizli ihracatında ise en yüksek değeri yakaladık ve rekor kırdık” dedi.

Denizli ihracatı eylülde rekor kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) eylül ayı ihracat rakamları açıklandı. Türkiye ihracatı eylül ayında yüzde 4,8 artışla 16,01 milyar dolar olurken, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) üyelerince yapılan ihracat yüzde 14,6 artarak 241 milyon dolara ulaştı. TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatının yüzde 16,4 yükselişle 323,5 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Böylelikle DENİB ihracatında rekor seviyelere yakın bir ihracat değerine ulaşırken, Denizli ihracatında ise en yüksek değeri yakaladık ve rekor kırdık” dedi.

“İHRACATIMIZ SON 4 AYDIR ARALIKSIZ ARTIŞTA”

İhracatın 4 aydır artış gösterdiğinin altını çizen Başkan Memişoğlu, “Çok iyi başladığımız ancak pandemi dolayısıyla kısa bir dönem duraklayan ihracatımızın son 4 aydır aralıksız artması, ileriki dönemler için güçlü ipuçları veriyor. Her zaman belirttiğimiz gibi, ihracattaki en önemli özelliğimiz sektörel çeşitliliğe sahip olmamız. Eylül ayı rakamlarını incelediğimizde tekstil ve konfeksiyon sektöründe yüzde 17,65, elektrik-elektronikte yüzde 15,96, makine ve aksamlarında yüzde 23,49, demir-demir dışı metallerde yüzde 29,27 oranlarında çift haneli ihracat artışlarına ulaştığımızı görüyoruz.  Ocak-Eylül döneminde ihracat yaptığımız ülke sayısındaki yükseliş de devam ediyor. Yılın ilk 9 ayında Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya, Afrika’dan Uzak Doğu’ya kadar tam 167 ülkeye ihracata imza attık” şeklinde ifade etti.

‘DENİB SEKTÖREL İSTİŞARE TOPLANTILARI’ BAŞLIYOR

Başkan Memişoğlu, şunları söyledi: “Denizli İhracatçılar Birliği olarak, ihracatçı sektörlerimizin güçlendirilmesi ve ihracat rakamlarımızın daha üst noktalara taşınması amacıyla faaliyetlerimizi aralıksız olarak sürdürüyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda, 5 kişilik sektör ekibimiz üye firmalarımızı işyerlerinde ziyaret ederek karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor. Bu defa da sektör ziyaretlerine ek olarak, ekim ayı içinde dijital platformlarda ‘DENİB Sektörel İstişare Toplantıları’na başlıyoruz. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren ihracatçılarımızın sektörlerine ilişkin sunacakları görüşlerini dinlemek ve ortaya çıkacak fikirler ışığında önümüzdeki dönem planlamalarımıza yön vermek istiyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER