“Denizli ihracatı temmuzda 331 milyon dolar oldu”

Konya’da açıklanan temmuz ayı ihracat verilerini değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ülke ihracatının temmuzda yüzde 13,4 yükselişle 18,6 milyar dolar, TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatının yüzde 1,1 artışla 331 milyon dolar olduğunu belirtti.

“Denizli ihracatı temmuzda 331 milyon dolar oldu”

Temmuz ayı ihracat verileri Konya’da açıklandı. Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ve ihracat ailesinin katıldığı toplantıda Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu da yer aldı. Denizli ihracat verilerine ilişkin açıklama yapan Başkan Memişoğlu; ülke ihracatının temmuzda yüzde 13,4 yükselişle 18,6 milyar dolar, TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatının yüzde 1,1 artışla 331 milyon dolar olduğunu belirtti. Kurban Bayramı arifesinin bu sene cuma gününe denk gelmesi sebebiyle fabrikaların 10 gün kapalı kaldığının altını çize Başkan Memişoğlu, buna rağmen ihracat artışının önemli olduğunu ifade etti.

“AVRUPA VE ABD’DE TALEP GERİLEMESİ MEVCUT”

Denizli ihracatındaki en önemli pazarlar olan İngiltere, Euro Bölgesi ve ABD’de talep gerilemesinin yoğun olarak yaşandığını ve bu durumun ihracat kanadında hissedildiği belirten Başkan Memişoğlu sözlerini, şu şekilde sürdürdü: “Bilindiği gibi gelişmiş ülkeler, alışmış oldukları enflasyonun çok üzerinde rakamlar açıklıyor. İngiltere’de güncel enflasyon oranı yüzde 9,4, Euro Bölgesi’nde yüzde 8.9, ABD’de ise yüzde 9.1 düzeyinde. Söz konusu veriler bu ülkeler için çok yüksek ve hane halklarının aşina olmadığı gelişmeler. Bu durum da tüketici alışkanlıklarının değişmesine yol açtı. Taleplerde önemli bir gerileme oldu. İhracatımızın lokomotifi konumunda bulunan ve ev tekstilinin de içinde bulunduğu hazır giyim-konfeksiyon sektörü talep azalmasından etkilenen sektörlerin başında yer alıyor.”

KÜRESEL GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Küresel gelişmelere de değinen Başkan Memişoğlu; “Küresel sistemin 2008’den beri çeşitli problemler yaşadığını ifade edebiliriz. ABD’de Lehman Brothers’ın iflasıyla başlayan finansal krizin etkilerini piyasalar uzunca bir süre yaşadı. 2020’de ortaya çıkan Kovid-19 pandemisi ve son olarak da Rusya-Ukrayna Savaşı tedarik zincirinde bozulmalar, lojistik sorunları, çeşitli sektörlerdeki arz yetersizliği, enerji ve gıda fiyatlarında artışları beraberinde getiriyor. Bu gelişmeler, dünya ticaretini etkilemeye devam ediyor. Öte yandan kısaca euro/dolar paritesine de değinmek istiyorum. Ocak-Temmuz 2021 döneminde 1,20 seviyelerinde izleyen parite, 2022’nin aynı döneminde 1,08’e gerilemiş durumda. Temmuz ayı ortalaması ise bu sene 1,0181 oldu. İhracatımızın yarıya yakınının Euro cinsinden olduğunu göz önüne aldığımızda, euro/dolarda yaşanan gerilemenin ihracatımızı etkilediğini söyleyebiliriz. 26 aydır ilimiz ihracatı artıyor. Temmuz ayında da en çok ihracat yapan 8. il olduk. Tüm sektörlerimizdeki gelişmeleri yakından inceliyoruz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi, sektörel çeşitliliğimiz ve ihracatçılarımızın dinamik yapısı bizi pozitif anlamda ayrıştıran en önemli özelliklerimiz. Yıl sonu için 5 milyar dolarlık hedefimize ulaşmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER