Denizli ihracatı yüzde 50’nin üzerinde arttı

Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Geçtiğimiz yılın haziran ayından bu yana ihracat artışımız hız kesmeden devam ediyor. 15’inci aya taşınan ihracat yükseliş ivmesi sayesinde. Denizli ihracatında 2020’nin ilk 8 ayına kıyasa yüzde 53’lük bir artış oranı yakaladık” dedi.

Denizli ihracatı yüzde 50’nin üzerinde arttı

Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı. Türkiye ihracatı ağustosta yüzde 52 artışla 18,9 milyar dolar oldu. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) üyeleri tarafından kayda alınan ihracat yüzde 57 artışla 305 milyon dolar olarak kaydedilirken, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise yüzde 54,4 yükselişle 401 milyon dolara ulaştı. İhracat verilerini değerlendiren DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, çift haneli seyreden ihracat artışının güçlü bir şekilde devam ettiğini belirterek, yılın ilk 8 ayına ilişkin şunları söyledi: “Geçtiğimiz yılın haziran ayından bu yana ihracat artışımız hız kesmeden devam ediyor. 15. aya taşınan ihracat yükseliş ivmesi sayesinde. Denizli ihracatında 2020’nin ilk 8 ayına kıyasa yüzde 53’lük bir artış oranı yakaladık. Ancak bilindiği gibi, geçtiğimiz yılın mart ayının ikinci yarısında, nisan ve mayıs aylarında pandemi dolayısıyla ihracatımız etkilenmişti. Bu noktada, Ocak-Ağustos 2021 dönemini Ocak-Ağustos 2019 dönemiyle karşılaştırmanın daha doğru olacağını düşünüyoruz. 2019’un ilk 8 ayında ilimiz ihracatı 2 milyar 112 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Bu yılın aynı döneminde ise bu değer 2 milyar 865 oldu. Yani 2020’ye kıyasla yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşen artış oranı, 2019’a kıyasla da yüzde 35,6 olarak kaydedildi.”

“BÜYÜMENİN YARISI İHRACATTAN GELDİ"

Büyüme rakamlarına ilişkin görüşlerini de paylaşan Başkan Memişoğlu, ilk çeyrekte yüzde 7 büyüyen Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 büyüdüğünü belirtti. Başkan Memişoğlu, şunları kaydetti: “Büyüme rakamlarını analiz ettiğimizde, mal ve hizmet ihracatının büyümeye 10,8 puan katkı sunduğunu görüyoruz. Diğer bir ifadeyle, büyümenin yarısının ihracat kanadından geldiğini söyleyebiliriz. İhracatımızdaki güçlü seyir, büyümeye de doğrudan katkı sunuyor. Son 12 aylık veriler baz alındığında ülkemiz ihracatı 207 milyar doları, Denizli ihracatı ise 4 milyar doları geride bıraktı. Yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde de ihracatımızın ülkemiz ekonomisine katkısını sürdüreceğine inanıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER