Denizli, istihdam için seferber oldu

Denizli Ticaret Odası (DTO), Denizli Sanayi Odası (DSO) ve Denizli Ticaret Borsası’nın (DTB) organizasyonuyla İstihdam Seferberliği Denizli Buluşması Toplantısı gerçekleştirildi.

Denizli, istihdam için seferber oldu

Denizli Ticaret Odası (DTO), Denizli Sanayi Odası (DSO) ve Denizli Ticaret Borsası’nın (DTB) organizasyonuyla Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde İstihdam Seferberliği Denizli Buluşması Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğl, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Ahmet Yıldız ve Nilgün Ök ile çok sayıda davetli katıldı. Toplantının açış konuşmasını yapan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, “Taş üstüne taş koyup, bir kişiye, bir eve daha iş ve aş olmak için var gücümüzle sürdürdüğümüz bir kampanyadır. Bizler, bağlı bulunduğumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımızın nezdinde verdiğimiz sözün arkasındayız. Saygıdeğer iş dünyamızın temsilcileriyle, iş birliği yaparak, gece gündüz demeden elbirliğiyle çalışarak, hep birlikte istihdamımızı artıracağız” dedi.

“İSTİHDAMI ARTTIRMANIN YOLU, YATIRIMDAN GEÇİYOR”

İstihdamın bir ülkenin kalkınmasında oynadığı rolün tartışılamaz olduğunu vurgulayan DSO Başkanı Müjdat Keçeci, şunları söyledi: “Bu memlekette kadının yeri farklıdır. Kadınlar farklıdır; kadının değdiği yer de farklıdır. Biz Denizlililer, kadınları özel bir yerde tutuyoruz. Emek yoğun imalat sektörlerimiz sayesinde, Denizli olarak kaliteli ve sürdürülebilir istihdam yaratıyoruz. İstihdamımızı artırmamızın, hem il hem de ülke ekonomisinde katkı sağlamamızın yolunun da yatırımdan geçtiğini biliyoruz.”

“DENİZLİMİZDE, TARIMA DAYALI GIDA SEKTÖMÜZ BÜYÜYOR”

Denizli’de tekstil, mermer ve metal sektörlerinin yanı sıra tarıma dayalı gıda sektörünün de hızla büyüdüğünü belirten DTB Başkanı İbrahim Tefenlili, “Tarım potansiyelini daha da arttırmamız gerekiyor. Denizli’ye Jeotermale Dayalı Sera Organize Sera Bölgesi’nin kazandırdık; yatırımcılarımıza, yerlerini nisan ayında vereceğiz. Bunun akabinde Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması gerekiyor. Çünkü, Denizli’mizde adında gıda geçen 1890 işletmemiz var. Bunları bir organize sanayide toplayıp ihracat yapabilir hale getirmeliyiz” dedi.

“SEFERBERLİĞE SAHİP ÇIKTIK”

Denizli’nin tarihi ve ekonomisiyle özel bir yere sahip olduğunu ifade eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Cumhuriyetle birlikte Denizli, bu sefer müteşebbis yönünü keşfetti. İhracata dayalı sanayileşmeyle, ismini marka yaptı. Tekstil, mermer, gıda, yem, ambalaj, bakır mamulleri ve turizm başta olmak üzere, pek çok sektörde, dünya ile rekabet eder hale geldi. Öyle ki, havlu ve bornozda tüm dünya Denizli’yi tanıdı” diye konuştu.

“DENİZLİMİZ ÇOK DAHA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAKTIR”

Denizli’nin el attığı her konuda üzerine düşeni yaptığını söyleyen Denizli Valisi Hasan Karahan; “Buna rağmen, temel yatırımlardaki eksiklerimizden dolayı, işlerimizi çabuk yapamıyoruz. Havaalanımız biraz uzak kalıyor. Denizli-İzmir Otobanı tamamlandığında, ilimiz daha da gelişecektir. Ayrıca, hızlı tren de Denizli’ye gelmelidir. Temel yatırımlardaki bu eksikliklerimiz tamamlanırsa, Denizlimiz çok daha büyük başarılara imza atacaktır. Denizli daha önce üzerine düşeni yapmıştı, bu kampanyada da yapacaktır!” dedi.

“DENİZLİ, ÇALIŞKAN BİR ŞEHİR”

Bir ülkenin sanayileşmesi ve kalkınmasının kolay olmadığını da dile getiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Denizli iş insanlarının, girişimci ve çalışkan olduğuna her yerde şahit oluyoruz. Bunun en önemli göstergelerinden biri, Denizli’nin ülkemiz ihracatındaki payıdır. 2002 yılında 680 Milyon Dolar olan Denizli ihracatı, 2018 yılında 3,1 Milyar Dolar’a yükselmiş. 2002’de aktif sigortalı 250 bin iken, bugün 300 bini aşmış durumda. Bunlar, bize Denizli’nin ne derece büyük bir girişimci ruha sahip olduğunu gösteriyor. İstihdam, üretim ve pazarlama zincirini en iyi şekilde değerlendiren Denizli, uluslararası ticarette de gerçekleştirdiği akımlarla, ekonomide sürdürülebilir kalkınmada Türkiye için örnek ve lider şehirlerimizden birisidir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221