Denizli kekiği, toprakla buluşuyor

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Tavas İlçesi’ne bağlı Horasanlı Mahallesi’nde ‘Denizli Kekiği Barza Toprakları İle Buluşuyor’ etkinliği gerçekleştirildi.

Denizli kekiği, toprakla buluşuyor

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Barza Bölgesinde Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kümelenmesi ve Üretici Örgütlenmesi ile Tarımsal Kalkınma Projesi’ kapsamında Tavas İlçesi’ne bağlı Horasanlı Mahallesi’nde ‘Denizli Kekiği Barza Toprakları İle Buluşuyor’ etkinliği yapıldı.

Etkinliğe; İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Saffet Üge, Tavas İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halil Nas, Kale İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şınık, Tavas Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlileri ve öğrencileri ile çiftçiler katıldı.

Etkinlikte konuşan İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Saffet Üge; “Tek başına Türkiye kekik üretiminin yüzde 89’unu karşılayan ve dünyada ‘kekik üretim merkezi’ olarak anılan Denizli’yi tıbbi ve aromatik bitkilerde daha yukarılara taşımak için çalışıyoruz. Bu kapsamda hazırladığımız proje ile ilimizdeki mevcut üretim sahalarını arttırmak için yeni bir lokasyon belirledik. Bu bölge sulama imkânı olmayan kıraç topraklardan oluşan Tavas, Kale ve Beyağaç İlçelerimiz sınırları içerisinde yer alan Barza Bölgesi. Burada uygulamalı olarak kekik fideliğinin hazırlanması ve tohum ekimi gösterilmektedir. Yani Denizli kekiğini Barza toprakları ile buluşturduk. Böylece projemizin startını vermiş olduk” dedi. Etkinlikte Ziraat Yüksek Mühendisi Şahin Şentürk ve Gözler Mahallesi’nde çiftçilik yapan Selami Kılıç uygulamalı olarak kekik fideliğinin hazırlanması ve yastıklara tohum ekimini gösterdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER